AB’den Miçotakis’e ‘derinlemesine soruşturma’ daveti

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, Yunanistan’da muhalefet partisi başkanı ve bir gazetecinin telefonlarının dinlenmesinin ortaya çıkmasıyla patlayan skandalda tüm suçlamaların Yunanistan hükümeti tarafından derinlemesine soruşturulmasını beklediğini bildirdi.

AB Kurulu sözcülerinden Anitta Hipper, Yunanistan’da muhalefet partisi PASOK’un yeni başkanı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis ile Yunan gazeteci Tanasis Kukakis’in telefonlarının dinlenmesi üzerine istihbarat teşkilatı lideri ile Başbakanlık Genel Sekreterinin istifasına yol açan dinleme skandalı hakkındaki soruları yanıtladı.

Teyit edilmesi halinde AB ülkelerinde ulusal istihbarat teşkilatlarının yasa dışı formda başta gazeteciler ve siyasi muhalifler olmak üzere vatandaşlara yönelik dinleme yapmasının kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Hipper, şöyle devam etti:

EUROPOL VE AB SAVCILIĞINA ÇAĞRI

Yunanistan’daki skandalın ortaya çıkmasından sonra birtakım Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de olaya reaksiyon gösterdi ve AB kurumlarının devreye girmesini talep etti.

Parlamentonun tesirli milletvekillerinden Hollandalı Sophie in ‘t Veld, Yunanistan hükümetinin tez ettiği üzere durumun memleketler arası bir sorun olarak görülmesi halinde Europol ve AB Savcılığının devreye girmesi ve olayı soruşturması gerektiğini belirtti.

Hollandalı milletvekili, bu hususta bir tavsiye kararı hazırlayacağını açıkladı.

PARLAMENTO KOMİTESİ TOPLANACAK

Avrupa Parlamentosu gelecek günlerde Yunanistan’daki skandal hakkında özel toplantılara da sahne olacak.

Parlamentoda Pegasus ve eş kıymet casus yazılım kullanımı hakkında daha evvel oluşturulan araştırma komitesi Yunan gazeteci Tanasis Kukakis’i dinlemek için 30 Ağustos’ta oturum düzenleyecek.

Sonraki günlerde de Andrulakis’in dinleneceği bir oturum daha düzenlenmesi bekleniyor.

YUNANİSTAN’I SARSAN SKANDAL

PASOK başkanı Andrulakis, 28 Haziran’da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak telefonunun casus yazılımla izlenip izlenmediğini denetim ettirmişti. Telefonda yapılan birinci incelemede, “Predator” isimli casus yazılımla bağlantılı kuşkulu bir link tespit edilmişti.

Nisanda ise Yunan gazeteci Kukakis’in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti. Memleketler arası Basın Enstitüsü (IPI), Kukakis’in cep telefonunun 2021’de 10 hafta boyunca “Predator” isimli casus yazılımla takip edildiğini belirtmişti.

Bu olayların akabinde Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Lideri Panagiotis Kontoleon, kurumun dinleme faaliyetlerindeki “dikkatsizlik” gerekçesiyle 5 Ağustos’ta Miçotakis’e istifasını sunmuştu.

“Predator” isimli casus yazılımla ticari ilgileri olduğu sav edilen ve birebir vakitte Miçotakis’in yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis de birebir gün vazifesinden ayrılmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Şehit Yusuf Ataş’ın vasiyeti yerine getirildi, Emine Sena’nın tüm masrafları karşılanacak

İki gün evvel Pençe – Kilit Operasyon bölgesinde şehit olan Piyade Astsubay Çavuş Yusuf Ataş, bir müddet evvel çekilen bir imajında arkadaşlarına …

Kur’an-ı Kerim yakan provokatörler adliyede

Türkiye İzmir’deki provokasyonu konuşuyor. 26 Eylül günü toplumsal paylaşım sitesine düşen Kur’an-ı Kerim yakma manzaraları izleyenleri şok …

Milli Takım’dan kritik maçta zafer

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Dünya Şampiyonası’nın 2. Tur F Grubu’ndaki ilk maçında Almanya’yı 3-0 mağlup etti. Milli Takım bu galibiyetle …

Diyanet adını sildi… Faiz gitti diğer geldi

Önceki yıllarda aldığı faiz gelirleriyle eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yeni bir hamle geldi. 2019’da 2 milyon 197 bin 374 TL faiz …

Galatasaray’da sistem değişiyor! Kerem Aktürkoğlu ile özel görüşme

Galatasaray , bu dönem bilhassa yabancı kuralı nedeniyle bir oldukça zorlandı. Dönem başından beri kanatlarda geçen dönemin yıldızı Kerem …

10 kişilik Hatayspor, Sivasspor’u devirdi! Volkan Demirel’den 3 puanlı başlangıç: 1-2

Süper Lig 8. hafta müsabakasında Sivasspor’a konuk olan Hatayspor, Teknik Yönetici Volkan Demirel idaresinde çıktığı birinci maçta dönemin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.