Arıza rekor getirdi: Rubio, uzayda en uzun süre kalan ABD’li oldu

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronot Frank Rubio, 366 günle uzayda en uzun süre kalan ABD’li astronot olarak kayıtlara geçti.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Astronot Frank Rubio, daha önceki 355 günlük rekoru aşarak ABD’nin uzaycılık tarihinde yeni bir rekor kırdı” ifadesi kullanıldı. Rubio’nun, 27 Eylül’de Dünya’ya döneceği ve o tarihe kadar kesintisiz olarak 371 gün uzay görevinde bulunmuş olacağı kaydedildi.

6 AYLIK MİSYON İÇİN GİTTİ, ÜLKE REKORUNU KIRDI

AA’nın aktardığına göre, 21 Eylül 2022’de uzaya giden Rubio, görevi tamamladığında, uzayda 1 yıldan uzun süre kalan ilk ABD’li astronot olma ünvanını da elde edecek.

Rubio ve beraberindeki 2 Rus kozmonot, 6 aylık bir misyon için Rus Soyuz kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmişti. Ancak Soyuz MS-22 aracında arıza tespit edilmesi üzerine kapsül, mürettebatsız olarak dünyaya dönmüş, NASA da Rus ve ABD’li mürettebatın dünyaya dönebilmesi için yeni bir uzay aracı gönderileceğini bildirmişti. Yeni bir uzay aracı gönderilme sürecinde, Rubio ülkesindeki rekoru kırmış oldu.

DÜNYA REKORU POLYAKOV’A AİT

Öte yandan Rubio, uzayda en uzun süre kalan ABD’li astronot olsa da dünya rekoru 437 gün ile Rus kozmonot Valeri Polyakov’a ait. Polyakov, Ocak 1994-Mart 1995 döneminde 437 gün uzayda kalıp, dünya rekorunu elde etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx