Bakanlık açıkladı! Takviye oranı artırılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Kümelenme Dayanak Programı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, Kümelenme Dayanak Programı Kıymetlendirme Heyeti oluşturulacak.

Söz konusu program, Bakanlığın ilgili genel müdürlüğünce yürütülecek ve genel müdürlükçe davet ilanı ve ön kıymetlendirme, desteklenecek programın ilanı, dayanak ödemesinin gerçekleştirilmesi üzere süreçler yapılacak.

Genel müdürlükçe, ön değerlendirmeden geçen müracaatlar Kıymetlendirme Konseyine sunulacak.

Değerlendirme Heyeti da genel müdürlüğün bağlı olduğu bakan yardımcısı başkanlığında, Bakanlık tarafından seçilen akademisyenler ile kamuda çalışanlar hariç olmak üzere özel kesimde çalışmış-çalışan deneyimli bireyler ortasından Bakanlıkça seçilen 7 asil ve 6 yedek üyeden oluşacak. Heyet, ön değerlendirmeyi geçen müracaatları ele alarak, desteklenmeye paha görülen müracaatları belirleyecek.

Değerlendirme Konseyinin, dayanağın verilmesine, iş planı toplam bütçesinin artırılmasına ve takviyenin sonlandırılmasına ait kararları Bakanın onayına sunulacak.

Değerlendirme, genel müdürlük, bağımsız değerlendiriciler ve Kıymetlendirme Kurulunca kıymetlendirme rehberinde belirtilen halde yapılacak.

20 firma zorunluluğu

Yönetmelik kapsamında bir kümelenme birlikteliğinin desteklenebilmesi için birbirleriyle ilgili yahut bağlantılı bölüm yahut bahislerde faaliyet gösteren en az 20 firmanın birliktelik içinde bulunması zarurî olacak.

Destek programına ait davet, Bakanlık tarafından hazırlanarak ilan edilecek. Müracaat da kümelenme birlikteliği koordinatörü tarafından müracaat rehberinde belirtilen yol ve asıllar çerçevesinde, davette belirtilen tarihe kadar Bakanlığa yapılacak.

Sonuçların ilan edilmesini takiben, desteklenmesi uygun görülen kümelenme birliktelikleri, Bakanlık tarafından belirlenen müddette kümelenme birlikteliğini temsil etmek üzere kurduğu yahut belirlediği kümelenme teşebbüsünü Bakanlığa bildirecek. Kümelenme teşebbüsleri, bünyesinde koordinatörün yer aldığı bir “Kümelenme Birlikteliği Yürütme Kurulu” oluşturacak.

Destek oranı, iş planı bütçesinin yüzde 70’ini geçemeyecek

Desteklenmeye uygun görülen iş planının toplam bütçesi, kümelenme teşebbüsünün nakdi katkı fiyatı ile kümelenme teşebbüsü yahut kümelenme birlikteliği üyelerinin birebir katkı fiyatı toplamından oluşacak.

Bakanlıkça sağlanacak geri ödemesiz takviye oranı, her bir iş planı tamamlandığında, iş planı toplam bütçesinin yüzde 70’ini geçemeyecek. Takviye oranı, yüzde 70’i aşmamak şartıyla Bakanlık tarafından belirlenen öncelikli alanlara nazaran farklılaştırılabilecek.

Kümelenme teşebbüsü tarafından, iş planının uygulanması kapsamında yerli malı dokümanı ile tefrik edilen makine ve teçhizatın satın alınması durumunda bu harcamaya ait dayanak oranına ayrıyeten yüzde 15 ek edilecek.

Bakanlık ve kümelenme birlikteliği tarafından taahhüt edilen takviye fiyatı yalnızca iş planında yer alan faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için kullanılabilecek. Ana dayanak alanları ise küme uyumu, farkındalığı yahut aktifliğini geliştirme, faktör şartlarını yahut piyasalarını geliştirme, verimlilik ve yenilik olarak belirlendi.

İş planının uygulanması için öngörülen mal ve hizmetlerin satın alınması, aktiflik, verimlilik ve şeffaflık temellerine uygun olarak öncelikle Türkiye’de üretilen eserler tercih edilerek kümelenme teşebbüsü tarafından gerçekleştirilecek.

Bakanlıkça, dayanakların verilebilmesi için faaliyet raporunda yer alan iş yahut süreçlerin idari ve teknik taraftan iş planına uygunluğu denetim edilecek. Gerçekleştirilen iş yahut süreçlerin uygun bulunması durumunda, yeminli mali müşavir tarafından onaylanan kümelenme teşebbüsü harcamaları ve tıpkı katkılar temel alınarak takviye ödemesi yapılacak.

KAYNAK: AA

Related Posts

Karadeniz’de palamut bolluğu! 50 ton balık karaya çıktı

Marmara bölgesinin yanı sıra Trabzon, Samsun, Giresun, Ordu gibi illerden denize açılan tekneler, avladıkları yaklaşık 50 ton palamudu Zonguldak …

Yurt içinde gözler TCMB’ye çevrildi

Yurt içinde bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, global çapta azalan risk iştahının tesiriyle satıcılı bir seyir izledi. BIST 50 …

İş insanı Hüsamettin Kavi hayatını kaybetti

İstanbul Sanayi Odası eski liderlerinden Hüsamettin Kavi, Marmaris Selimiye’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 72 yaşında …

TÜİK: Ücretli çalışan sayısı yüzde 6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan …

Rus şirket Akkuyu’da mühürleri kırdı!

Akkuyu Nükleer Santrali’nde inşaat sürerken 26 Temmuz tarihinde santralin satın alma, mühendislik ve inşaat işleri için IC İçtaş’ın yüzde 50 …

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yazdı: Son bir söz….

Kavcıoğlu’nun kaleme aldığı “Liralaşma Stratejisi” başlıklı blog yazısı Merkezin Güncesi’nde yayımlandı. Türkiye, değişen küresel şartlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.