Credit Suisse İsviçre bankacılık devi UBS’ye devredildi

Yetkililer, İsviçre’nin en büyük iki bankasını biraraya getirerek küresel finansta genişleyen güven krizini kontrol altına almayı amaçlayan bir anlaşma yapılacağını bildirdi.

İsviçre’nin bankacılık düzenleme kurumu FINMA, devralma işlemini onayladığını açıkladı.

167 yıllık bir banka olan Credit Suisse, geçen hafta ABD’nin Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın çöküşüyle ortaya çıkan piyasa kargaşasına kapılan en büyük isim oldu. İsviçre bankası geçen hafta 54 milyar dolarlık Merkez Bankası fonuna başvurmak zorunda kaldı.

İsviçre Merkez Bankası’ndan açıklama

İsviçre Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Credit Suisse’in UBS tarafından devralınmasıyla birlikte, bu istisnai durumda finansal istikrarı güvence altına almak ve İsviçre ekonomisini korumak için bir çözüm bulunmuştur” denildi.

Yetkililer, yarın mali piyasalar yeniden açılmadan önce dünyanın en büyük varlık yöneticileri arasında yer alan Credit Suisse’i kurtarmak için çabalıyordu.

Başarısızlığı tüm finansal sisteme yayılabilir

Credit Suisse, küresel sistem için önemli görülen 30 bankadan biri olarak görülüyor ve başarısızlığı tüm finansal sisteme yayılabilir.

Financial Times gazetesi, UBS’in Credit Suisse’i 2 milyar dolara satın almayı kabul ettiğini bildirmişti.

Daha güçlü destek sinyalleriyle devreye girmesi isteniyor

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi iki üst düzey yöneticinin, Reuters haber ajanına verdiği bilgiye göre, Avrupa’daki en az iki büyük banka, bölgedeki bankacılık sektöründe yayılması muhtemel kriz senaryolarını inceliyor ve ABD Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası’nın daha güçlü destek sinyalleriyle devreye girmesini istiyor.

Olası dava masraflarını karşılayacaktı

İlgili Haberler Credit Suisse’e 54 Milyar Dolarlık YardımGörüşmeler hakkında bilgi sahibi olan bir kişi daha önce Reuters’a yaptığı açıklamada UBS’in, rakibini satın alma olasılığı kapsamında İsviçre hükümetinden 6 milyar dolar istediğini söylemişti. Söz konusu teminat, Credit Suisse’in bazı bölümlerinin tasfiye maliyetini ve olası dava masraflarını karşılayacaktı.

10 bin kişi işten çıkarılabilir

Daha önce bir başka kaynak da, görüşmelerin önemli engellerle karşılaştığını ve iki bankanın birleşmesi halinde 10 bin kişinin işten çıkarılması gerekebileceğini söylemişti. İsviçre Banka Çalışanları Birliği bugün, istihdam riskiyle başa çıkmak için derhal bir görev gücü oluşturulması çağrısında bulundu.

Credit Suisse hisseleri geçen hafta değerinin dörtte birini kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir