Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tahıl koridoru açıklaması: Bu çalışma kıymetli bir diplomatik muvaffakiyettir

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Müslümanların muharrem ayı ile 1444 hicri yılbaşını tebrik etti.

İnanç ve medeniyetlerinde kıymetli bir yeri olan muharrem ayının 10’unun tıpkı vakitte Aşura Günü olduğunu anımsatan Erdoğan, “Aşura Günü, tüm İslam dünyasında öncesi ve sonrasında tutulan oruçlarla, yapılan ibadetlerle temizlenmenin, tazelenmenin vesilesi olarak görülür. Hazreti Hüseyin efendimizin Kerbela’da şehit ediliş tarihi olması hasebiyle bu mübarek gün birebir vakitte hepimiz için bir hüzün ve matem günüdür.” diye konuştu.

Divan şairi Fuzuli’nin “Mah-ı Muharrem oldu meserret haramdır / Matem bugün şeri’ate bir ihtiramdır / Her medd-i ah kim çekilir Ehl-i Beyt için / Miftah-ı bab-ı ravza-i darüs’s-selamdır / Şad olmasın bu vakı’adan şad olan gönül / Bir dem bela vü gussadan azad olan gönül” mersiyesi ile Ehl-i Beyti ve tüm şehitleri rahmetle yad eden Erdoğan, “Muharrem ayının milletimizle bir arada tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyor, Rabb’im birliğimizi, dirliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin diyorum.” tabirlerini kullandı.

Son Kabine Toplantısının sonraki günü Tahran’da Türkiye-İran Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu 7’nci toplantısı ile Astana süreci kapsamındaki Türkiye-Rusya-İran üçlü tepesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, her iki toplantının da epeyce verimli geçtiğini söyledi.

“Sürecin sağlıklı bir formda devamı için her türlü uğraşı gösteriyoruz”

Rusya ve Ukrayna taraflarıyla da her düzeyde görüşmeleri sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Dünyanın yakından izlediği tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımın büsbütün ülkemizin çabalarının eseri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. O denli ki son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres bunu şükranlarıyla söz etti, Türkiye’ye teşekkürleriyle tabir etti. Ve artık bugün adım atıldı ve gemiler de yola çıktı. İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan mutabakatlar dünyanın neredeyse üçte birinin tahıl muhtaçlığını karşılayan Rusya ve Ukrayna pazarlarındaki düğümün tahlili bakımından tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Türkiye-Rusya-Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’in iş birliğiyle yürüyen bu sürecin sağlıklı bir halde devamı için her türlü çabası gösteriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci takip edecek Müşterek Uyum Merkezi’nin 23 Temmuz’da İstanbul’da faaliyete geçtiğini hatırlatarak, “Tahıl yüklü birinci gemi bugün Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket etti. Bu gemi İstanbul Boğazı’na ulaştığında Rusya-Ukrayna-Türkiye ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından denetim edilecek, akabinde da yükünü indireceği limana gerçek seyahatini sürdürecek. Başka gemilerin de belirlenen kurallar çerçevesinde tahıl ve öbür besin eserlerini taşımaya devam edeceğine inanıyoruz. Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma insani gereksinimlerin karşılanmasına yönelik kıymetli bir diplomatik muvaffakiyettir. İnşallah misal diplomatik çalışmaları güç başta olmak üzere başka alanlara da teşmil edebiliriz.” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşının her iki taraf açısından adil bir barışla neticelenmesi için de çok uğraş sarf ettiklerini vurgulayan Erdoğan, “İstanbul ve Antalya’da yapılan toplantılarda ortaya çıkan olumlu hava maalesef alandaki müessif gelişmelerle akamete uğradı. Şayet bir gün taraflar yine barışa yönelirlerse bunu bizim kolaylaştıracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

“Ülkemize yeni eserler ve hizmetler kazandırmayı sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Güvenlik Heyeti’nin temmuz ayı toplantısında terörle gayretten NATO doruğuna, Yunanistan’ın düzgün komşuluk ilgileriyle uyuşmayan hallerinden Kıbrıs’a kadar pek çok sıkıntıyı enine uzunluğuna değerlendirdiklerini söyledi.

İstanbul’un ilçelerinden Eyüp Sultan’da 22 Temmuz’da belediye tarafından tamamlanan eser ve hizmetlerin açılışına katıldıklarını anımsatan Erdoğan, “Bu vesileyle İstanbul’un manevi muhafızı Eyüp Sultan Hazretlerini bir defa daha rahmetle, tazimle yad ettik. Birebir gün İstanbul Arkeoloji Müzelerimizdeki stantların açılışını da gerçekleştirerek her köşesi buram buram tarih, kültür ve sanat kokan İstanbulumuzun zenginliğini bir sefer daha hatırladık.” diye konuştu.

Programları el verdiği sürece hafta sonları bir kenti ziyaret ederek hem vatandaşlarla hasret giderdiklerini hem de tamamlanan eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan, evvelki hafta sonu Kayseri’de kamu, belediyeler ve özel dalın Kayseri’ye kazandırdığı 30 milyar liralık yatırımı hizmete açtıklarını, 24 milyar liralık Ankara-Yerköy-Kayseri Süratli Tren Sınırı Projesi’nin de temelini attıklarını söz etti.

Kendilerini coşkuyla karşılayan Kayserililere selamlarını ileten Erdoğan, 24 Temmuz’da da İbn Haldun Üniversitesi’nin birinci mezuniyet merasiminde öğrencilerin sevinçlerine ortak olduklarını bildirdi.

Cumartesi günü Ordu’da toplu açılış merasimine katıldıklarını, Toprak Mahsulleri Ofisinin fındık alım fiyatını açıkladıklarını ve Ordulularla hasret giderdiklerini söyleyen Erdoğan, halkın ilgisinin farklı bir heyecan vesilesi olduğunu lisana getirdi.

İki haftalık müddet boyunca çok sayıda kabul, toplantı ve görüşmeyle milletin kendilerine tevdi ettiği sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, “İnşallah bu hafta sonu cumartesi günü de Kocaeli’de yeniden Kocaeli’deki tüm halkımızla, kardeşlerimizle hem toplu açılışlar hem de bir bütünleşmeyi birlikte yaşayacağız. Allah ömür ve milletimiz de dayanak verdikçe büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda gece gündüz çalışmayı, gayret etmeyi, ülkemize yeni eserler ve hizmetler kazandırmayı sürdüreceğiz.” formunda konuştu.

“Ayağımızdaki geri kalmıştık prangasını söküp attık”

Türkiye’nin son 20 yılda demokrasi ve kalkınma yolunda katettiği uzaklığın değerini karşılarına çıkan her bölgesel ve global krizde bir defa daha gördüklerini söyleyen ve “Peki son 20 yılda ne yaptık?” diye soran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sadece başlıklarıyla ve birer cümleyle söz edecek olursak son 20 yılda ülkemiz demokrasisini vesayetin cenderesinden kurtararak her bölümden insanımızın asırlık hak ve özgürlük beklentilerini karşıladık. Temel hizmetlere ait altyapımızı, eğitimden sıhhate, adaletten emniyete, ulaşımdan güce, endüstriden spora kadar her alanda tamamlayarak ayağımızdaki geri kalmıştık prangasını söküp attık. Terör örgütleriyle gayretimizi hudutlarımız dışına taşıyarak, mafyatik yapılara göz açtırmayarak 81 vilayetimizin tamamında insanlarımızın huzur içinde hayatını sürdürebileceği bir inanç iklimini tesis ettik. Türkiye’nin siyasi, ekonomik, diplomatik gücünü dost, düşman herkese kabul ettirerek haklarımızı ve çıkarlarımızı en faal halde savunabileceğimiz bir devlet pozisyonuna geldik. İmkanları artmış, potansiyeli genişlemiş, altyapısı tamamlanmış, özgüveni güçlenmiş bir ülke olarak her alanda amaçlarımızı büyüttük. Kısacası gelecek bir ayımızı, bir yılımızı bile göremediğimiz bir yerden Allah’a hamdolsun bugün 2053 vizyonunu inşa etmeye başlamış bir ülke durumuna geldik.”

“Oyunları artık işe yaramıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sürecin her adımında elde ettikleri kazanımların yanında büyük bedeller de ödediklerini vurgulayarak, “Son devirde verdiğimiz gayrette de enflasyonun sembolü olduğu bedeller ödemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar her başarımızı uğraşa, sabra ve azme borçluyuz. İnşallah mevcut dertlerimizin üstesinden de çok çalışarak, sabrederek ve azmederek geleceğiz. Önümüzdeki fırsatların ödediğimiz bedellerden çok daha büyük olduğunu bilerek kararlılıkla amaçlarımıza gerçek ilerleyeceğiz. Geçmişte bilhassa ülkemizi siyasi istikrarsızlıklarla, toplumsal tansiyonlarla, ekonomik yıkımlarla, yeri geldiğinde darbelerle kendi istedikleri çizgide tutanların oyunları artık işe yaramıyor.” dedi.

Türkiye’yi bu cins oyunlarla sömürerek geri kalmışlığa mahkum edenlerin artık kendi güvenlik ve refah tertiplerini korumakta bile zorluk çektiklerine işaret eden Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu tablonun birinci değerli işareti 2008 global finans krizinde görülmüştü. Bir sıhhat krizi olarak başlayıp genişleyen koronavirüs salgınıyla gelişmiş ülkelerin üzerine titredikleri sırça köşklerin camlarında çok daha derin çatlaklar oluştu. Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği global ekonomik kriz ise makyajları uygunca dökmüş, arkasındaki gerçek yüzü ortaya çıkarmıştır. Dünya siyasi ve ekonomik olarak kaçınılmaz bir yine yapılanma sürecine girmiştir. Türkiye olarak bu tarihi dönüşümü asırlardır dışlandığımız global idare sisteminde hak ettiğimiz yeri almanın bir fırsatı olarak görüyoruz. Ülkemizi uzunca bir müddettir küçük meseleler, küçük aktörler, küçük krizler, küçük mükafatlar üzerinden oyalayanların bu fırsatı değerlendirmemize mani olmalarına müsaade etmeyeceğiz. Artık bu ülkeyi terörle, darbeci sivil ve askeri bürokrasiyle üretmek yerine rantiyeyle beslenen iş dünyasıyla, kifayetsiz siyasetçilerle oyalama zamanı bitmiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık devlet ve millet olarak tüm bu hakikatlerin farkında olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ülkemize yapılan dış ve iç dayatmaları reddediyoruz. Kendi vizyonumuzdan ve amaçlarımızdan zerre taviz vermiyoruz, meselelerimizi çözecek imkana ve dirayete sahip olduğumuz gerçeğinden hareketle yolumuzda kararlılıkla yürüyoruz. Bu anlattıklarımın hiçbiri kıssa değildir, senaryo değildir, muhal bir geçmiş değildir, tam bilakis yaşı 35-40’ın üzerinde olan her vatandaşımız sineması şöyle bir geriye sardığında bu sürecin kendi hayatındaki izlerini rahatça görecektir. Eski Türkiye’yi yaşamamış gençlerimiz ise hem büyüklerinden sorarak hem de bilgiye erişmenin bu kadar kolay olduğu bir devirde kolay bir araştırmayla tıpkı gerçeklere ulaşabilecektir. Doğruyu eğriden ayırmazsak hele bir de unutursak tıpkı felaketleri tekrar yaşama ihtimalimize karşı bu cins hatırlatmaları vakit zaman yapıyoruz.”

“İstismarcıların makûs niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız”

Fiyatlar konusunda yapılan manipülasyonları yakından takip ettiklerini belirten Erdoğan, “Küresel fiyatlardaki dengesizliği istismar edenlerin, arabadan konuta, besinden elektroniğe kadar yaptıkları manipülasyonları yakından takip ediyoruz. Aldığımız ve alacağımız önlemlerle, bu istismarcıların makus niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm gelirlerine ait, “Yılın birinci yarısındaki gerçekleşmeler 2022 yılını, 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliriyle amaçlarımızın üzerinde kapatacağımıza işaret ediyor.” sözlerini kullandı.

“Mevcut kaynakları aktif ve verimli bir halde kullanmaya davet ediyorum”

Erdoğan, dış ticarette ortaya çıkan açığın en kıymetli sebebinin, güç ithalatının bedelinde 3 kata varan artış ile sanayi üretiminde kullanılan öbür emtia hususlarının fiyatlarındaki önemli yükseliş olduğunu vurgulayarak, “Şayet bilhassa güç fiyatlarındaki bu dengesizlik olmasaydı, Mayıs ayı prestijiyle 12 aylık cari süreçlerde 34,5 milyar dolar fazla verecektik. İnşallah hiç kaygı etmeyin o günleri de göreceğiz. Bu vesileyle global güç darboğazına karşı vatandaşlarımızı mevcut kaynakları faal ve verimli bir halde kullanmaya davet ediyorum.” dedi.

2018’de ilan ettikleri Ulusal Güç Verimliliği Hareket Planı ile bina ve hizmetlerin güç verimliliğini teşvik edecek yatırımları desteklediklerini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yapılan hesaplamalar, geçtiğimiz yıl güç verimliliği için yapılan 1,3 milyar dolar yatırımın karşılığında 372 milyon dolarlık tasarruf elde ettiğimizi gösteriyor. Bu yatırımlar tıpkı vakitte, yol açtığı sera gazı azaltımıyla, iklim değişikliğiyle uğraşımıza de katkı sağlıyor. Geçtiğimiz yıl 50 milyar dolarlık güç ithalatı yapan, bu yıl birebir faturanın 2 katına çıkması ihtimali olan bir ülke durumundayız. Tasarruf ve verimlilik önlemleriyle bu sayıda yüzde 10 düşüş sağlamamızın, ülkemize 10 milyar dolarlık katkısı olacağı açıktır. Vatandaşlarımızın her birinden, dışa bağımlı olduğumuz güç kaynaklarını, kolay önlemle daha verimli kullanmak suretiyle, hem aile bütçelerine hem de ulusal bütçeye katkı sağlamalarını istiyorum.”

Hanelerdeki ısı yalıtımı çalışmaları için vatandaşlara daire başı 50 bin liraya kadar uygun koşullu kredi imkanı sunduklarını hatırlatan Erdoğan, güç yalıtımı konusunda eksiği olan tüm vatandaşları bu imkandan istifade etmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, global krize karşın bütçe istikrarında rastgele bir bozulmaya meydan verilmemesinin de bir başka değerli ve sevindirici gelişme olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Yılın birinci 6 ayında 94 milyar liraya yakın fazla veren bütçemiz, mali disiplinden asla geri adım atmadığımızın en somut ispatıdır. Üstelik bu görünüme, emekçilerimize, memurlarımıza, emeklilerimize ve toplumsal bölümlere verdiğimiz dayanaklara yaptığımız yüksek oranlı artışlara karşın ulaştık. Taban fiyatta tarihi artışlar yaparken, tüm fiyatların bu düzeydeki kısmından gelir ve damga vergilerini kaldırarak, herkese ek çıkar sağladık. Çiftçimizden esnafımıza kadar, kendi hesabına çalışan tüm kısımlara de pek çok imkan sunduk. Gelir vergisini kaldırarak 3 milyon çiftçimizi desteklerken, kolay yola tabi 850 bin esnafımızın çıkarlarını da vergiden istisna tuttuk. Besinden paklık hususlarına kadar çok sayıda eserde yaptığımız KDV indirimleriyle hem vatandaşlarımızın fiyat artışlarından etkilenme düzeyini düşürdük hem de sistemi sadeleştirdik. Yalnızca 2022 yılında, vatandaşlarımızı enflasyona karşı garanti altına alma uğraşlarımıza takviye için vergi indirimleriyle vazgeçtiğimiz kamu geliri 251 milyar lirayı bulacaktır.”

“Vatandaşlarımızı kira öder üzere taksitlerle mesken sahibi yapacağız”

Vatandaşları enflasyona ezdirmeme kelamını, öteki alanlarla birlikte konut bölümünde de yerine getirecek yeni projeler geliştirdiklerini belirten Erdoğan, geride kalan 20 yılda ülkede en büyük değişimleri gerçekleştirdikleri alanlardan birinin de şehircilik olduğuna işaret etti.

TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşı, etraf düzenlemeleri ve toplumsal donatılarıyla mesken sahibi yaparak ekonomik, sağlıklı, inançlı konut üretiminde dünyada eşi gibisi olmayan bir muvaffakiyet ortaya koyduklarını lisana getiren Erdoğan, bundan yaklaşık 1,5 yıl evvel de 100 bin toplumsal konut inşası için çıktıkları davete 10 katından fazla talep aldıklarını belirtti.

Ülkenin 81 kentinde sürat kesmeden toplu konut projelerini sürdürdüklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Pek çok vilayetimizde kent içinde kalan sanayi alanlarını dışarıya taşıyor, bu mevzudaki talepleri de hızla yerine getiriyoruz. Artık de Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımını başlatıyoruz. Birinci defa konut sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu projeyle ilgili hazırlıklar bitmek üzeredir. Vatandaşlarımızı kira öder üzere taksitlerle, lokal ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle mesken sahibi yapacağız. Sıfır atık uyumlu, güç verimli, iklim dostu gereçlerle yapılacak bu konut projelerinin tamamında yenilenebilir güç sistemleri kullanılacaktır. Emelimiz, salgın devrinde daralan konut arzını süratle artırarak hem inşaat dalını canlandırmak hem de insanımızın erişebilir kurallarda mesken sahibi olmasını temin etmektir. Bu adım, son periyotta önemli şikayet konusu olan kiraların da düşmesine yol açacaktır. Her vakit olduğu üzere bu projede de şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Ayrıyeten, birinci sefer evlenen gençlerimiz de bu projede kota sahibi olacaktır.”

Gelecek ay bir tanıtım toplantısıyla tüm ayrıntılarını duyuracakları bu konut kampanyasının şimdiden ülkeye güzel olmasını dileyen Erdoğan, projenin yürütücüsü olan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik etti.

“Seyahatsever” uygulamasında yaş aralığı 30’a yükseltildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaz tatilinde yurtların fiyatsız kullanımını sağlayan “Seyahatsever” uygulamasında yaş aralığının 18-30’a yükseltildiğini bildirdi.

Related Posts

Ünlü psikiyatrist vefatından 14 yıl sonra toprağa verildi

Ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen vefatından 14 yıl sonra toprağa verildi. Adli psikiyatri alanında sayısız çalışması bulunan Doç. Dr …

Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kirchner hakkındaki yolsuzluk argümanlarını reddetti

 Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına karşı kendisini savunarak, federal …

28 Şubat hortladı! “Başörtüsünü çıkarırsan staja alırız”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunup söz veren Akbulut, bir vakıf üniversitesinin Psikoloji Danışmanlık ve Rehberlik …

Erdoğan’dan Yunan bakanın hadsiz kelamlarına cevap: Benim muhatabım değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’ne (BMGK) katılmak için gittiği ABD’nin New York kentindeki Türkevi’nde …

Metin Külünk önerisini açıkladı: Her eve bir din görevlisi

Metin Külünk Twitter hesabı üzerinden paylaştığı videoda Gençlerimizin dikkatini toplayacağı, neşeyle gideceği,pedagoji formasyon verileceği …

CHP’den belediye lideri adayı olmuştu, meyyit bulundu

Düzce’de sabah erken saatlerde konutundan çıkan ve ailesinin bir daha haber alamadığı Selman Dinler (45), eski bir fabrika bahçesinde meyyit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.