Emekliler taleplerini açıkladı: “Sayıları 13 milyonu aşan biz emekliler için ömür bir azaba dönüştü”

İstanbul Bakırköy’deki Tüm Emekliler Eşgüdüm Konseyi çatısı altında bugün bir ortaya gelen emekliler, enflasyon karşısında eriyen emekli aylıkları ve promosyonlarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, Bağımsız Emekliler Kümesi, Bağımsız Emekliler Platformu, Birleşik Emekliler Platformu, Birlik Dayanışmacı Emekliler, Çağdaş Emekliler Gurubu, Emekliler Birleşin Kümesi, Emekliler Kümesi, Emekliler Birleşiyor Platformu (EBP), Emekli Demokrat Öğretmenler Kümesi, Emeklerin Sesi Gurubu, Emekliler Türkiye Meclisi, Tüm Emekliler Bileşim Platformu, Tüm Emekliler Dayanışma Ağı (TEDA), Türkiye Emekliler Platformu (TEP), Tüm Sivil Emekliler Derneği katıldı.

“13 MİLYONU AŞAN EMEKLİLER İÇİN HAYAT BİR AZABA DÖNÜŞTÜ”

Ortak basın açıklamasını okuyan Tüm Emekliler Eşgüdüm Heyeti Devir Sözcüsü İsmail Tutoğlu, şunları söyledi:

“Ülkemiz iktisadında var olan olumsuz gidiş; emekçi, memur ve esnaf emeklileri olarak bizlerin hayat şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırmaktadır. Halkımızın, bilhassa de emeği ile geçinen çalışanların ve biz emeklilerin ömrü ve geleceği açısından büyük bir ıstırap ve tasa duymaktayız. Büyük bir inatla sürdürülen ve iktisat biliminin gerçeklerinden uzak bu ekonomik düzensizliğin yarattığı yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında açlık sonunun altında kalan emeklilik maaşları, sayıları 13 milyonu aşan biz emekliler için ömür artık bir azaba dönmüş bulunmaktadır.

BU NİZAMIN YARARLISI FİNANS KURULUŞLARI VE BANKALARDIR

Emekliler olarak, hak ettiğimiz insanca yaşamanın gerektirdiği şartların çok ötesinde kaldığımız bir gerçektir. Yıllardır uygulanan üretimi, üreticiyi ve emeği dışlayan hür piyasa iktisadının maksadı açıktır. Beşere değil paraya paha veren bu nizamın yararlısı, paranın ticaretini yapan finans kuruluşları ve bankalardır. ‘Bankalardan bu zahmetli devrede daha yapan olmalarını bekliyoruz. Tarihlerinin en büyük kârını ediyorlar’ diyen TOBB Başkanı’nın bu kelamları, inatla ve ısrarla uygulanan bu iktisat siyasetlerinin sonucunu göstermektedir.

Yıllık 600 milyar TL’ye ulaşan böylesi değerli ölçüdeki bir fiyatı kıymetlendiren ve doğal olarak kazanan bankaların, bu paranın sahibi olan biz emeklilere de hisse vermesi gerekmektedir. Emekli maaşlarına yapılan artış sonrası bugüne kadar birtakım bankalar tarafından emekli maaş hesaplarına promosyon verileceği açıklanmıştır. Bu bankalara hassaslıkları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Fakat görüyoruz ki her bankanın uyguladığı promosyon fiyatı farklılık göstermektedir.

Bu noktada, aşağıda isimleri yazılı olan ve yaklaşık 200 bin emekliyi temsil eden emekli kümeleri, sendika ve dernekler olarak bankalardan ve ilgili ünitelerden beklentilerimiz şöyledir:

Biz emeklilerin pazarlık yaparcasına banka banka gezmekten kurtarılması ve promosyon müddeti ve fiyatı konusunda ortak bir karara ulaşılmasını, promosyon fiyatının azami ölçülere çekilmesi ve promosyon uygulamasının her yıl en az enflasyon artışı kadar nizamlı olarak artırılmasını talep ediyoruz. İsteklerimize olumlu yaklaşan bankalara yakınlık duyacağımızı ve üyelerimizi bu bankalara yönlendireceğimizi kamuoyunun ve bankaların idarelerinin bilgisine sunarız.”

“EMEKLİLİK MAAŞLARINA GERÇEK ENFLASYONA NAZARAN ARTIRIM YAPILMASI EN ACİL TALEBİMİZDİR”

Basın açıklamasının akabinde konuşan Birlik Dayanışmacı Emekliler Sözcüsü Selim Dikel, iki temel taleplerinin olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biz, emeklilerin bugün yaşadığı problemlerin en temel nedeninin örgütsüz olmalarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Çalışırken emekçi ve memurların toplu mukaveleyle belirlenen fiyatları ne yazık ki emekli olduktan sonra siyasi iktidar tarafından sendikal örgütlenmenin dışında, tek taraflı olarak belirleniyor. Hasebiyle bunun yegane ve en acil tahlilinin, emekli sendikalarının yasallaşması gerektiğine inanıyoruz. En temel iki talebimizi burada tabir etmek istiyorum. Öncelikli olarak en acil talebimiz, emekli maaşlarının ocak ayını beklemeden derhal ve acilen halkın yaşadığı mutfaktaki gerçek enflasyon oranına nazaran derhal güncellenmesi ve seyyanen ek artırım yapılması en acil talebimizdir. En son talebimiz, problemlerimizi kökten çözecek olan talebimiz, Anayasa’nın sendika kurma hakkını belirleyen 51’inci hususuyla toplu kontrat hakkını belirleyen 53’üncü hususlarının ‘çalışanlar ve işverenler’ ibaresine ‘herkes’ ibaresinin eklenmesi ve böylece emeklilerin sendikal haklarının anayasal garantiye alınması gerektiğine inanıyoruz.”

“BANKA PROMOSYONLARININ EŞİT HALE GETİRİLMESİ VE YÜKSELTİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Bağımsız Emekliler Platformu ismine konuşan Meliha Kaya ise şöyle konuştu:

“Emeklilerin bir ortaya gelmesi ve örgütlü bir çalışma yapabilmesi için toplumsal ortamlarda bir toplantı yapıp tüm Emekliler Birleşik Eşgüdüm Kurulu’nu oluşturduk. Şu anda birinci talebimiz, gündem olan talebimiz, banka promosyonlarının hepsinin eşit hale getirilmesi ve yükseltilmesi. Emeklilerin parasını kullanan bankaların, emeklileri bir an evvel görmeleri gerekiyor.”

“ARTIK DİNLENME SÜRECİNE GEÇMEMİZ GEREKEN PERİYOTTA EN BÜYÜK DÜŞÜNCELERİ YAŞIYORUZ”

Yaşamlarının 35-40 yılını bu ülkeye ve yurttaşlarına hizmet ederek geçirdiklerini belirten Tüm Emekliler Dayanışma Ağı temsilcisi Tevfik Kızgınkaya, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Artık dinlenme sürecine geçmemiz gereken devirde en büyük düşünceleri yaşıyoruz. Tahminen de ömrümüzün en ağır ve zahmetli devrini yaşıyoruz. Bu noktada ülkeyi yönetenlerin ve bizlerle ilgili karar sisteminde bulunanların, taleplerimize dikkat ederek emeklerin hayatlarını kolaylaştırıcı, hayat kalitelerini artırıcı tedbirler almaları gerekmektedir. 13 milyonu aşan emeklileriz. Bunun bir siyasi karşılığı kesinlikle olacaktır. Bu seçim periyoduna giderken kimler işçilere sahip çıkacaksa emeklilerin de ona sahip çıkacaklarını bilmeleri gerekiyor.”

Related Posts

Karadeniz’de palamut bolluğu! 50 ton balık karaya çıktı

Marmara bölgesinin yanı sıra Trabzon, Samsun, Giresun, Ordu gibi illerden denize açılan tekneler, avladıkları yaklaşık 50 ton palamudu Zonguldak …

Yurt içinde gözler TCMB’ye çevrildi

Yurt içinde bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, global çapta azalan risk iştahının tesiriyle satıcılı bir seyir izledi. BIST 50 …

İş insanı Hüsamettin Kavi hayatını kaybetti

İstanbul Sanayi Odası eski liderlerinden Hüsamettin Kavi, Marmaris Selimiye’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 72 yaşında …

TÜİK: Ücretli çalışan sayısı yüzde 6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan …

Rus şirket Akkuyu’da mühürleri kırdı!

Akkuyu Nükleer Santrali’nde inşaat sürerken 26 Temmuz tarihinde santralin satın alma, mühendislik ve inşaat işleri için IC İçtaş’ın yüzde 50 …

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yazdı: Son bir söz….

Kavcıoğlu’nun kaleme aldığı “Liralaşma Stratejisi” başlıklı blog yazısı Merkezin Güncesi’nde yayımlandı. Türkiye, değişen küresel şartlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.