Erdoğan’dan Yunan bakanın hadsiz kelamlarına cevap: Benim muhatabım değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’ne (BMGK) katılmak için gittiği ABD’nin New York kentindeki Türkevi’nde, gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın “İstanbul’da bir periyot sayıları 100 bini geçen Rum topluluğu bugün nasıl 5 binin altına düşüyor evvel bunu anlatsınlar” ithamına cevap veren Erdoğan, “Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgili olarak çok fazla söyleyecek kelamım olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onla konuşsun” dedi.

“BİZ HİÇBİR RUM’U ÜLKEMİZDEN SÜRMEDİK LAKİN ONLARIN SOYDAŞLARIMIZA YAPTIKLARI ZULMÜN HADDİ HESABI YOK”

Yunan bakanın argümanlarını sert bir lisanla yalanlayan Erdoğan, “Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim her vakit için kapımız açık, vatandaşlık da veririz. Biz kendi periyodumuz içerisinde hiçbir Rum’u ülkemizden sürmedik. Fakat onların şu anda Batı Trakya’da bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı yok” diye konuştu.

Öte yandan ABD’den F-16 alımına ait bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, New York’ta Cumhuriyetçi senatörlerle görüşmeler yaptığını ve sürecin olumlu istikamette sürdüğünü aktardı.

“PELOSİ’NİN KAFKASYA’DAKİ BARIŞA DARBE VURACAK NE MECALİ VAR NE CÜRMÜ VAR”

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyaretinin Güney Kafkasya’daki istikrara darbe vurup vuramayacağına ait soruya Erdoğan, şöyle cevap verdi:

Erdoğan’ın gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşinin kelam konusu kısmı şu halde:

SORU: Sizin Birleşmiş Milletlerde yapmış olduğunuz konuşmaya karşılık Yunanistan Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı. “İstanbul’da bir devir sayıları 100 bini geçen Rum topluluğu bugün nasıl 5 binin altına düşüyor evvel bunu anlatsınlar” halinde bir ithamda bulundu. Yunanistan Başbakanı da bir yandan gerginlik yaratan açıklamalar yaparken bir yandan da sizinle her vakit görüşmeye hazır olduğunu söylüyor. Sizin görüşmeme konusundaki tutumunuz devam edecek mi? Yunan Dışişleri Bakanı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

CEVAP: Alışılmış Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgili olarak çok fazla söyleyecek kelamım olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onla konuşsun. Lakin Sayın Başbakan ne yazık ki bir sefer Türkiye ile kendi durumlarını bilmiyor. Biz Türkiye’de Rum nüfusunun azalmasından yana olan bir iktidar olmadık. Tam bilakis, örneğin ben Bozcaada’da, Gökçeada’da gezdiğim vakit orada yaşayan çok az sayıda Rum vatandaşlarımıza daima sormuşumdur; ‘Nerede senin çocukların?’ ‘Amerika’da’ dedi. ‘Getirin, burada yaşasınlar’ dedim. ‘Çocuğumu Amerika’dan getiremiyorum’ dedi. Bu neyi gösteriyor? Demek ki onun Türkiye’de yaşama diye bir dileği, sıkıntısı yok. Olsa, bizim kapımız açık. O çocuğa biz şayet vatandaşlığı yoksa vatandaşlık da verirdik. Hatta bir kezinde çok da manidardı, birinin bir Türk kızıyla evlenmesine ailesi müsaade etmemiş; ‘Benden yardım isterseniz, ben uğraş edeyim’ dedim. Bir de şu var. Sen Sinod Meclisi’nin muhakkak sayıda meclis üyelerinin olması lazım. Sen Sinod Meclisi 7’ye düşmüştü. Belirli sayıya sahip olmadığı için ben Patrik Bartholomeos’a dedim ki ‘Dışardan sen papazları getir, ben bunlara vatandaşlık vereyim, zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazım ve böylelikle Sen Sinod Meclisi’ni tamamlamış ol.’ O denli tamamladılar. Lakin olağan bu Yunan Dışişleri Bakanının bunlardan falan haberi yok. Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim her vakit için kapımız açık, vatandaşlık da veririz. Biz kendi devrimiz içerisinde hiçbir Rum’u ülkemizden sürmedik. Fakat onların şu anda Batı Trakya’da bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı yok. Son periyotlarda bizim oradaki din adamlarımızın atamalarını bile kendileri yapmak istiyorlar. Sen ne anlarsın bizim din adamının durumundan, yapısından? Biz bu türlü bir çabanın içerisinde olduk mu?  Biz kalkıp da buradaki papazların atamasını vesairesini yaptık mı? Hayır.

“F-16 SÜRECİNDE HAVA OLUMLU İSTİKAMETTE”

SORU: F-16 alımı konusunda ABD ile görüşmeler sürüyor. Parlamenterler parlamenterlerle, askerler askerle görüşüyor. F-16 konusunda son durum nedir? F-16 için yapılan görüşmeler, F-35’in de önünü açar mı?

CEVAP: Biz şu anda F-16 satın almakla ilgileniyoruz. Sayın Biden’la bu hususta olumlu görüşmeler yapmıştık. Burada Cumhuriyetçi senatörlerle de kimi görüşmeler yaptım. Bakanımız Hulusi Akar da muhatabıyla görüşmelerini yürütüyor. Hava olumlu istikamette gelişiyor. Temenni ederiz ki bu olumlu hava devam eder. Bir an evvel de bu işten bir sonuç alırız diye düşünüyorum. Olağan Sayın Biden’la resepsiyonda geniş bir görüşme fırsatı bulamadık. Daha sonra telefon diplomasisiyle tahminen bu bahisleri görüşme imkânımız olur. Lakin Ulusal Savunma Bakanımızın, Dışişleri Bakanımızın yapacakları görüşmelerle süreci takip edeceğiz. Gelişmeler şu an prestijiyle olumlu istikamette gidiyor.

“PELOSİ’NİN BUN YAPACAK NE MECALİ NE CÜRMÜ VAR”

SORU: Güney Kafkasya ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Ermeni lobisinin Amerika’daki gücünü biliyoruz. Bu lobinin gücüyle Amerikan Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi Ermenistan’ı ziyaret etti. Bu ziyarette hem Türkiye’yi hem Azerbaycan’ı suçlayan açıklamaları var. Bu ziyaret, Güney Kafkasya’da Karabağ savaşından sonra sağlanan istikrara bir darbe olur mu?

CEVAP: Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp da Kafkasya’daki bu gelişmelere darbe vuracak ne mecali var ne cürmü var. Ben inanıyorum ki o birçok yeri de rahatsız etmiştir. Hiç fazla abartmaya falan da gerek yok. Artık biz de kimi hazırlıkları yapıyoruz. Buradan döndükten sonra gereken adımları da atarız. Artık Prag’da Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesi var. Şu anda Prag’daki tepeye katılıp katılmama üzere bir kıymetlendirme içindeyiz. Prag’daki tepeye katılmamız halinde, Paşinyan’ın oraya gelme durumu var. ‘Orada görüşebilir miyiz?’ diye de bir fikri olmuş galiba. Tahminen orada kendisiyle bu hususları ayrıyeten bir görüşme durumumuz olabilir. Lakin natürel bu hususlarla ilgili Kafkasya’da bizim de birtakım ataklarımız olacak. Onun da şimdilik yalnızca planlama süreci içerisindeyiz. Sayın İlham Aliyev kardeşimizle de bunları konuşup, ona nazaran adımlarımızı atacağız. 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Ünlü psikiyatrist vefatından 14 yıl sonra toprağa verildi

Ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen vefatından 14 yıl sonra toprağa verildi. Adli psikiyatri alanında sayısız çalışması bulunan Doç. Dr …

Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kirchner hakkındaki yolsuzluk argümanlarını reddetti

 Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına karşı kendisini savunarak, federal …

28 Şubat hortladı! “Başörtüsünü çıkarırsan staja alırız”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunup söz veren Akbulut, bir vakıf üniversitesinin Psikoloji Danışmanlık ve Rehberlik …

Metin Külünk önerisini açıkladı: Her eve bir din görevlisi

Metin Külünk Twitter hesabı üzerinden paylaştığı videoda Gençlerimizin dikkatini toplayacağı, neşeyle gideceği,pedagoji formasyon verileceği …

CHP’den belediye lideri adayı olmuştu, meyyit bulundu

Düzce’de sabah erken saatlerde konutundan çıkan ve ailesinin bir daha haber alamadığı Selman Dinler (45), eski bir fabrika bahçesinde meyyit …

Polonya Başbakanı Morawiecki: Rusya Ukrayna’yı yok etmeye çalışacak

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanı ve Batı’ya verdiği iletiler dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Polonya Başbakanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.