Macaristan’dan AB’ye: Rusya stratejisinden vazgeçin

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı sürdürdüğü strateji konusunda fikir ayrılıkları artmaya başladı.

Bu fikir ayrılıklarından biri Viyana’da Başbakan Karl Nehammer ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban görüşmesinden sonra lisana getirildi.

“Savaş yönelik strateji değiştirilmeli”

AA’nın haberine nazaran Rusya – Ukrayna savaşına da değinen Orban, NATO’nun takviyesiyle Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaştığını, bu yolla savaşın kazanılamayacağını belirterek, bu stratejinin değiştirilmesi gerektiğini söz etti.

Orban, “Strateji değişikliği olmadan barış gelmez, barış olmadan hiçbir sorunu çözemeyiz, güç (doğal gaz) alamayız ve bütün Avrupa Birliği (AB) bir tıp savaş iktisadına girer.” dedi.

“Bizi önemli problemlerle karşı karşıya getirir”

Barış için adım atılmaması durumunda savaş iktisadıyla karşı karşıya kalınacağını bunun da önemli ekonomik sıkıntılar doğuracağını kaydeden Orban, “Burada mevzu kaloriferleri birkaç derece kısmakla alakalı değil. Şayet ekonomik gerileme yaşanırsa, bu işsizlik oranlarını artırır, bu da bizi, ekonomik ve siyasi istikrar açısından önemli meselelerle karşı karşıya getirir. Bu nedenle barış için her şeyi yapmamız gerekiyor. Bugün ki toplantıda Avusturya’yla paylaştığımız en değerli bildiri buydu.” değerlendirmesini yaptı.

“AB’nin yanılgılı stratejisi”

Orban, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bindiğimiz otomobilin 4 tekerleği de patlak. Birinci patlak teker, bu stratejiyle savaşı kazanacağımızı düşünmek, bu formda savaş kazanılamaz. İkinci patlak teker, Moskova’yı yaptırımlarla istikrarsızlaştırmak, bu da mümkün değil.

Üçüncü patlak teker ise yaptırımlara karşın ekonomik sorun yaşamadan siyasi istikrarı sürdüreceğimiz görüşü. Bugüne kadar 4 hükümet yıkıldı, başkaları de sırada bekliyor.

“Dünya bizim tarafımızda değil”

Dördüncü patlak teker ise ABD’nin seçilmiş bir düşmana bütün dünyanın karşı durmasını sağlayabilecek durumda olduğunu düşünmek.

Çin, Hindistan, Arap ülkeleri buna karşı, dünya bizim tarafımızda değil. Bu nedenle Macaristan olarak diyoruz ki bu strateji değiştirilmeli.”

Brüksel’in doğal gaz tasarrufu yahut hangi ülkenin ne kadar gaz depolayacağı ya da kullanacağına ait açıklamalarını olumsuz bulduğunu belirten Orban, ülkelerin gereksinimlerine ait kararları kendilerinin vermesi gerektiği görüşünde olduğunu tabir etti.

“Doğal gaz ambargosundan kaçınılmalı”

Orban, ülkesinin AB’nin Rusya’ya yönelik aldığı bütün yaptırım kararlarına uyduğunu belirterek, “Şu an bir duvarın önünde duruyoruz. Bu duvarın ismi doğal gaz ambargosu. Birliğe tavsiyem bu duvara çarpamaması istikametinde. Şayet o denli olursa (doğal gaz ambargosu zıddı olarak) ben yalnız olmayacağım.” görüşünü paylaştı.

Rus Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Kirill’e yönelik yaptırım tekliflerine karşı olduklarını belirten Orban, bu durumun bilhassa Balkanlar’da önemli meselelere yol açacağını kelamlarına ekledi.

Related Posts

Ünlü psikiyatrist vefatından 14 yıl sonra toprağa verildi

Ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen vefatından 14 yıl sonra toprağa verildi. Adli psikiyatri alanında sayısız çalışması bulunan Doç. Dr …

Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kirchner hakkındaki yolsuzluk argümanlarını reddetti

 Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına karşı kendisini savunarak, federal …

28 Şubat hortladı! “Başörtüsünü çıkarırsan staja alırız”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunup söz veren Akbulut, bir vakıf üniversitesinin Psikoloji Danışmanlık ve Rehberlik …

Erdoğan’dan Yunan bakanın hadsiz kelamlarına cevap: Benim muhatabım değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’ne (BMGK) katılmak için gittiği ABD’nin New York kentindeki Türkevi’nde …

Metin Külünk önerisini açıkladı: Her eve bir din görevlisi

Metin Külünk Twitter hesabı üzerinden paylaştığı videoda Gençlerimizin dikkatini toplayacağı, neşeyle gideceği,pedagoji formasyon verileceği …

CHP’den belediye lideri adayı olmuştu, meyyit bulundu

Düzce’de sabah erken saatlerde konutundan çıkan ve ailesinin bir daha haber alamadığı Selman Dinler (45), eski bir fabrika bahçesinde meyyit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.