Roman vatandaşlara yönelik aksiyon planının maksatları belirlendi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca hazırlanan Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Dokümanı ve Hareket Planı (2022-2030) kapsamında, yeni toplumsal konut projesi gerçekleştirileceği, Roman mahallelerinde “Genç Ofisler” açılacağı ve Roman bayanların kooperatif kurmalarının teşvik edileceği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, yeni Strateji Evrakı ve Aksiyon Planı’nın maksatları belirlendi. Eğitim, istihdam, sıhhat, barınma, toplumsal yardım ve toplumsal hizmet olmak üzere 6 farklı alanın yer aldığı yeni planda, Roman vatandaşların ömür şartlarının güzelleştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Evrakı ve Hareket Planı (2022-2030) hazırlık sürecine ait yol haritasını hazırlayan Bakanlık, ilgili paydaşlarla çalıştaylarda bir ortaya geldi.

Çalıştaylarda, 2016-2021 hareket planı kapsamında yapılan faaliyetler, şimdiki bahisler, meseleler ve tahlil teklifleri görüşüldü. Çalıştayların yanı sıra milletlerarası mukaveleler, hareket planları, ulusal mevzuat, ilgili Bakanlıkların stratejik planları ve üst siyaset dokümanları incelendi.

Daha çok paydaşa ulaşabilmek için Roman vatandaşlara sunulan hizmetlerle ilgisi olan, Romanlara yönelik faaliyetler yürüten, Bakanlığın hizmet alanını direkt yahut dolaylı olarak etkileyen kurum ve kuruluşlar tespit edilerek görüş ve teklifleri alındı.

Yeni toplumsal konut projesi

Yeni Strateji Evrakı ve Hareket Planı’nda, Roman vatandaşlara yönelik geliştirilecek siyasetler, eğitim, istihdam, sıhhat, barınma, toplumsal yardım ve toplumsal hizmet olarak belirlendi.

Bu kapsamda, Türkiye genelinde Roman vatandaşların ağır olarak yaşadığı bölgeler belirlenecek, oturulamayacak durumda olan yahut kentsel dönüşüm kapsamına giren meskenlerde yaşayanlar için müstakil konut projeleri hayata geçirilecek.

Bu konut projelerinin içerisinde ilgili kamu kurumları tarafından oluşturulacak Toplumsal Dayanışma Merkezleri (SODAM) üzere ünitelerle Roman vatandaşların hizmetlere erişimleri kolaylaştırılacak.

Okul öncesi eğitime erişimin artırılması hedefiyle fizikî imkanlar güzelleştirilecek, destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. Roman çocuklara yönelik sanatsal ve sportif faaliyetler düzenlenerek bu faaliyetlere iştirakleri artırılacak.

Roman mahallelerinde Genç Ofisler kurulacak. Gençlerin boş vakitlerinde bu merkezlerde hobi edinmeleri ve kaliteli vakit geçirmeleri sağlanacak.

Türkiye İş Kurumu hizmetlerinden Roman vatandaşların daha fazla haberdar olmaları ve erişimlerinin kolaylaştırılması maksadıyla mahalle bazlı çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu sayede Romanların iş arama süreçlerine iştirakleri kolaylaştırılacak.

Roman vatandaşların istihdam edilebilirliklerini artırmak için bölgenin gereksinimleri doğrultusunda mesleksel eğitim kursları düzenlenecek. Ayrıyeten, Roman bayanların kooperatif kurmaları teşvik edilecek.

Roman çocuk ve gençlerin ulusal şuur ve şuurla yetişmeleri gayesiyle Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına periyodik olarak ziyaretler düzenlenecek. Kamyon Tiyatro ile Romanların bulunduğu bölgelerde temsil verilerek onların kültür-sanat aktifliklerine erişimlerinin artırılması sağlanacak.

Romanların ağır olarak yaşadıkları bölgelerde gezici kütüphaneler konumlandırılarak etkinlikler düzenlenecek. Ayrıyeten, “Roman Ezgileri” temalı periyodik konserler düzenlenerek, vatandaşlar ortasındaki kaynaşma ve dayanışmanın artırılması sağlanacak.

Yeni Strateji Evrakı ve Aksiyon Planı’nın yıl sonuna kadar son formunun verilip, kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.

Çalıştaylar düzenlendi

Bakanlık, 2016-2021 yıllarını kapsayan Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Dokümanı’nda kendi uhdesinde yer alan pek çok çalışmayı da hayata geçirdi. Bu kapsamda, Roman vatandaşların ağır olarak yaşadığı vilayetlerde, vilayet müdürlüklerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve akademisyenlerin iştirakiyle Lokal Seviye Roman Çalıştayları düzenlendi.

Çalıştaylarda ilgili kurum ve kuruluşlar ile STK’lerin yaptıkları çalışmalar görüşüldü, Romanların problemleri ve tahlil teklifleri değerlendirildi. Romanların ağır olarak yaşadığı bölgelerde faaliyet göstermek üzere yeni SODAM’lar açıldı.

Related Posts

Karadeniz’de palamut bolluğu! 50 ton balık karaya çıktı

Marmara bölgesinin yanı sıra Trabzon, Samsun, Giresun, Ordu gibi illerden denize açılan tekneler, avladıkları yaklaşık 50 ton palamudu Zonguldak …

Yurt içinde gözler TCMB’ye çevrildi

Yurt içinde bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, global çapta azalan risk iştahının tesiriyle satıcılı bir seyir izledi. BIST 50 …

İş insanı Hüsamettin Kavi hayatını kaybetti

İstanbul Sanayi Odası eski liderlerinden Hüsamettin Kavi, Marmaris Selimiye’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 72 yaşında …

TÜİK: Ücretli çalışan sayısı yüzde 6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan …

Rus şirket Akkuyu’da mühürleri kırdı!

Akkuyu Nükleer Santrali’nde inşaat sürerken 26 Temmuz tarihinde santralin satın alma, mühendislik ve inşaat işleri için IC İçtaş’ın yüzde 50 …

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yazdı: Son bir söz….

Kavcıoğlu’nun kaleme aldığı “Liralaşma Stratejisi” başlıklı blog yazısı Merkezin Güncesi’nde yayımlandı. Türkiye, değişen küresel şartlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.