Uğur Dündar hakkında Sedat Peker davası

Sedat Peker’in isim, yer ve vakit vererek açıkladığı bol cinayetli uyuşturucu ağıyla ilgili itirafları için sessiz kalındı. Bu itirafları aktarıp tezlerin araştırılmasını isteyen Uğur Dündar hakkında mahpus istendi.

Yazarımızı ihbar eden de, İçişleri Bakanı Soylu çıktı

Yurtdışından çektiği görüntülerde uyuşturucu ticaretinden faili meçhul cinayetlere, mafyadan rüşvet alan milletvekilinden yapılan yolsuzluklara kadar, birçok hususta ifşaalarda bulunan Sedat Peker’e ait attığı bir tweet ile yaptığı bir konuşmadan ötürü, yazarımız duayen gazeteci Uğur Dündar’ın 2 yıl mahpusu istendi. Müellifimiz hakkındaki iddianameyi İstanbul Beykoz Savcılığı hazırladı, Beykoz Asliye Mahkemesi tarafından da kabul edilerek dava açıldı.

Bu bahisteki ihbarı da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Soylu’nun ihbarında, Uğur Dündar’ın, 25 Eylül 2021’de toplumsal medya hesabından yaptığı, “Hayatım mafyalar, hata örgütleri, hırsızlar, hortumcular, uyuşturucu baronlarıyla uğraş etmekle geçti. Sedat Peker hakkında da haber yaptım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki artık halk, onu bir kabahat örgütü önderi olarak değil, pak toplum savaşçısı olarak görüyor” paylaşımı ile bir televizyon programında yaptığı, “Peker yolsuzluk ve hırsızlar konusunda irin toplamış bir çıbana iğne batırdı. Hakikat ismine teşekkür etmemiz lazım” değerlendirmesi, “suçu ve hatalıyı övmek” olarak nitelendirildi.

GEREKÇE: ARANAN KİŞİ…

İddianamede, bu ihbarın kanıt kabul edildiği belirtilerek, “Hakkında kabahat örgütü kurma cürmünden yakalama kaydı bulunan Sedat Peker isimli şahsın yurt dışından internet aracılığıyla yapmış olduğu paylaşımlar ve devlet yetkililerine karşı mesnetsiz tezleri kapsamında, kamu sistemi açısından açık ve yakın tehlikelerin de ortaya çıktığının her türlü izahtan vareste olduğu, bu kapsamda şüphelinin tıpkı cürüm sürece kararı icrası kapsamında telaffuzları ve paylaşımları kapsamında zincirleme biçimde kabahati ve hatalıyı övme hatasını oluşturduğu anlaşılmaktadır” denildi. Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi de, Dündar’ın 2 yıla kadar hapsinin istendiği bu iddianameyi kabul ederek dava açtı.

Avukat Murat Ergün:

Bu dava Uğur Dündar’ın lekelenmeme hakkına saldırıdır

Süleyman Soylu’nun ihbarı üzerine açılan davada Uğur Dündar’ı savunacak olan öteki avukatı Murat Ergün da tespitlerini şöyle açıkladı:

“Bu iddianame yarım asrı aşan meslek hayatını kabahat odaklarına karşı doğruları savunmakla geçirmiş bir gazeteciyi hatası övmekle itham ediyor. Hal bu türlü olunca bu ironiyi ispatlayan çok somut ve tartışmasız kanıtlar olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat yok!.. İddianameyi son derece zorlama ve soyut varsayımlarla dolu. İddianamedeki suçlama Türk Ceza Kanununda düzenlenen yasa unsurunun hiçbir ögesini taşımamaktadır.”

‘HANGİ HATASI ÖVDÜĞÜ MUHAKKAK DEĞİL…’

“İddianamede, Sedat Peker’in hangi hatasının övdüğü belirtilmemektedir. Artık soruyorum: Uğur Dündar, Sedat Peker’in hangi kabahatini övmüştür? Sedat Peker son devirde yaptığı paylaşımları sebebiyle yargılanmış ve mahkum olmuş mudur? Yani ortada (işlenmiş bir suç) var mıdır? Peker son devir paylaşımları sebebiyle adil bir yargılamaya uğramamış, mahkum olmamış ve mahkumiyet kararı da kesinleşmemişse biz hangi hatadan bahsediyoruz? Anlaşılan o ki; İçişleri Bakanı Soylu, Peker tarafından lisana getirilen son derece vahim usulsüzlük ve yolsuzluk tezlerini araştırmak yerine müvekkilim Uğur Dündar’ın üzerine gitmeyi tercih etmiştir.”

“PEKER DÜNE KADAR MUTABERDİ…’

“Soylu’nun, Dündar hakkında gerçekleştirdiği hukuksuz ve temelsiz bir suçlamanın hiç yeri yokken, bunun bir ceza davasına dönüşmüş olması, Uğur Dündar’ın lekelenmeme hakkına yapılmış çok büyük bir tecavüzdür. Hukukun gerçekleri günlük siyasetin çekişmelerine yahut şahısların kimliğine nazaran değişmez. Ülkece yaşadığımız süreçte, daha düne kadar iktidarın en paha verdiği toplumsal figürlerden olan, resmî protokol yemeklerinin baş köşesinde ağırlanan, gördüğü takviye ve işbirliği sayesinde en başarılı iş adamı mükafatları alan Sedat Peker’in şartlar değişip ifşalarda bulunması üzerine (geçmişi sabıkalarla dolu azılı bir suçlu) olarak yansıtılmaya başlandığını görüyoruz. Bu türlü bir çelişkiyi hukuk kaldırmaz. Sedat Peker’in ileri sürdüğü tezlerin yanlışsız olup olmadığı, tezlerde ileri sürülen kriminal alakaların gerçekleri yansıtıp yansıtmadığı hakkında bugüne kadar yasal ve çok istikametli bir soruşturma açıldığını duymadık.”

‘PEKER’İN TEZLERİ ARAŞTIRILMADI…’

“Dolayısıyla ileri sürülen tezlerin peşinen palavra ve yanlış olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Uğur Dündar da sadece bu gayeyle, dava konusu kelamlarında halkın haber alma hakkının ehemmiyetinden, pak, açık ve şeffaf siyasetin gerekliliğinden hareketle kamu faydasını gözeten bir gazeteci olarak açıklamalarda bulunmuştur. Gazeteci ne yapacak? Başını kuma mı gömecek? İleri bir hukuk nizamının hakim olduğu bir ülkede, (olayların içinden) haber verdiğini söyleyen Peker’in açıklamaları masumiyet karinesi ışığında değerli bir ihbar kabul edilir, gerçekliği çok taraflı olarak araştırılır, komiteler kurulur ve bu atmosfer ülke güzelliği için fırsata çevrilir.”

‘TEMİZ TOPLUM DİLEĞİNİ PAYLAŞTI…’

“Ancak gördüğümüz üzere bırakın fırsata çevirmeyi, şu an bu maksadı taşıyan insanların cezalandırılması için açılan bir davayı konuşuyoruz. Gazeteciyi susturmak toplumu susturmaktır. Susan toplum diktatörlüklerde olur. Hukuk ve demokrasi buna müsaade vermez. Türkiye Cumhuriyeti tüm eksiklerine karşın bir hukuk ve demokrasi ülkesidir. Üstelik yolsuzlukla çabanın Türkiye’nin öncelikli problemi olduğunu şahsen AKP iktidarı lisana getirmiş ve bu vaatle başa gelmiştir. Uğur Dündar’ın da ehemmiyet verdiği konu tam olarak budur. Uğur Dündar’ın gayesi bireylerden, kimliklerinden, makamlarından ve geçmişlerinden bağımsız olarak, bugün yaşananların pak toplum maksadına ulaşılmasına katkı sağlaması dileğinden diğer bir şey değildir. Ucu kime dokunursa dokunsun hiçbir kabahatin karanlıkta kalmaması ve bu bağlamda hassasiyetle araştırılması hukukun ülküsüdür. Uğur Dündar bu ideali paylaşmıştır.”

Avukat Celal Ülgen:

Suçun ögesi yok Dündar aklanacak

“Davanın açıldığı Türk Ceza Kanunu’nun cürmü ve hatalıyı övme unsurunda, işlemiş olduğu kabahatten ötürü bir kişiyi övmekten kelam edilmektedir. Uğur Dündar’ın yaptığı ise iktidarın haksız ve hukuksuz uygulamalarını ifşa ederek Peker’in halk gözünde eski imajını sildiği tenkididir. Bu kelamlar şimdi soruşturma kademesinde olan bir hareketi anlattığı için cürmün ögeleri yoktur. Aslında iddianameyi hazırlayan savcılar da bunun bu türlü olduğunu bilmektedir. Fakat yargımızda talimatla iş görme alışkanlığı nedeniyle küçük bir oligarşik kümesinin istekleri doğrultusunda bu dava açılmıştır. Uğur Dündar’ın bu davadan da aklanacağından kimsenin kuşkusu olmasın.”

Related Posts

Şehit Yusuf Ataş’ın vasiyeti yerine getirildi, Emine Sena’nın tüm masrafları karşılanacak

İki gün evvel Pençe – Kilit Operasyon bölgesinde şehit olan Piyade Astsubay Çavuş Yusuf Ataş, bir müddet evvel çekilen bir imajında arkadaşlarına …

Kur’an-ı Kerim yakan provokatörler adliyede

Türkiye İzmir’deki provokasyonu konuşuyor. 26 Eylül günü toplumsal paylaşım sitesine düşen Kur’an-ı Kerim yakma manzaraları izleyenleri şok …

Milli Takım’dan kritik maçta zafer

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Dünya Şampiyonası’nın 2. Tur F Grubu’ndaki ilk maçında Almanya’yı 3-0 mağlup etti. Milli Takım bu galibiyetle …

Diyanet adını sildi… Faiz gitti diğer geldi

Önceki yıllarda aldığı faiz gelirleriyle eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yeni bir hamle geldi. 2019’da 2 milyon 197 bin 374 TL faiz …

Galatasaray’da sistem değişiyor! Kerem Aktürkoğlu ile özel görüşme

Galatasaray , bu dönem bilhassa yabancı kuralı nedeniyle bir oldukça zorlandı. Dönem başından beri kanatlarda geçen dönemin yıldızı Kerem …

10 kişilik Hatayspor, Sivasspor’u devirdi! Volkan Demirel’den 3 puanlı başlangıç: 1-2

Süper Lig 8. hafta müsabakasında Sivasspor’a konuk olan Hatayspor, Teknik Yönetici Volkan Demirel idaresinde çıktığı birinci maçta dönemin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.