Yunanistan’dan Tükiye’ye ‘seçim değerlendirmesi’: “Batı’nın tahminlerinin aksine Erdoğan’ın saltanatı bitmedi”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk turda beklenenden daha iyi performans sergilediği, ama yüzde 50’yi tutturamayarak muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ikinci tura kaldığı Türkiye seçimleriyle ilgili Atina’dan ilk değerlendirme geldi.

Alpha Radio’ya konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ‘Batı’nın tahminlerin aksine Erdoğan’ın saltanatının henüz bitmediği’ mesajını verdi.

‘Türkiye’nin hatırı sayılır derinliği olan geniş bir ülke olduğunu ve bunun kamuoyu yoklamaları yoluyla nabzı isabetli ölçmeyi zorlaştırdığını’ belirten Dendias, Ankara’nın bölgedeki emelleri ve arzuladığı rol sorulduğunda, şu yanıtı verdi:

“Türkiye’nin Yunanistan ile yakın ve dostane ilişki sürdürmenin önemini fark etmesini umuyorum. Yunanistan ile güçlü ve dostane ilişki önemli olmasının yanısıra Türkiye’nin emellerine ulaşması için gerekli bir koşuldur.”

“TÜRKİYE NEO-OSMANLI İDEOLOJİSİNDEN KOPMALI”

‘Müreffeh ve istikrarlı bir Türkiye’nin Yunanistan’ın da yararına olduğunu’ dile getiren Dışişleri Bakanı, ‘temel meselenin Türkiye’nin neo-Osmanlı hakimiyeti ideolojisinden kopmasında yattığını’ vurgulayarak ekledi:

“Her zaman en iyi sonuç için umutlu kalırız, ancak kendimizi en kötüsüne de hazırlarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir