Bakan Fidan’dan Lübnan’da ‘İsrail’ açıklaması: Bunun adı hırsızlıktır

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Abdallah Buhabib’in davetiyle resmi ziyarette bulunduğu Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta mevkidaşı Buhabib ile ortak basın toplantısında konuştu.

Konuşmasında İsrail-Hamas çatışmasına değinen Fidan, “Bu savaştan daha büyük savaşlar çıkabileceği gibi tarihi bir barış da çıkabilir. Cumhurbaşkanımız tarihi bir barışın mümkün olduğuna inanıyor ve bunun için gerekli çalışmaları yapıyor” ifadelerini kullandı. Fidan, “Savaşın başta Lübnan, Mısır ve Ürdün olmak üzere bölge ülkelerinin istikrarsızlaşmasına yol açacak şekilde gelişmesini engellemek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘ARTIK BUNA SON VERME ZAMANI GELDİ’

Mısır’da mevkidaşı Şukri ile yaptığı görüşmelerde bu konuda Mısır’la yakın işbirliği içinde olunduğunu kaydettiğini hatırlatan Fidan, Lübnan’da da Lübnan’ı istikrarsızlaştırabilecek olaylar karşısında Türkiye’nin Lübnan’la birlikte duracağını ifade etti.

“Birisinin toprağını işgal ediyorsunuz. Evine el koyuyorsunuz, dışarı atıyorsunuz, birini getirip oraya koyuyorsunuz, ‘yerleşimci’ diyorsunuz. Bunun adı hırsızlıktır” diye konuşan Fidan, “Uzun yıllardır hegemonik güçlerin, medya gücüyle problemin gerçek tabiatını unutturduklarını görmekteyiz, artık buna bir son verme zamanı geldi” diye konuştu.

‘CUMARTESİ GÜNÜ KAHİRE’DE LİDERLER DÜZEYİNDE ZİRVE YAPILACAK’

Fidan, “Neredeyse uluslararası bir kabul haline gelmiş, 1967 sınırlarına dayalı, iki devletli, Kudüs’ün başkent olduğu bir Filistin devleti konusunda artık uluslararası toplumun, ciddi adım atma zamanı gelmiştir. Filistin devletinin kurulması ertelendikçe bölgeye barış gelmeyecektir. Son olanlar bunun kanıtlayıcısı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Fidan, “Yarın Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Dışişleri Bakanları olağanüstü toplantısı yapılacak. Cumartesi günü Kahire’de liderler düzeyinde bir zirve yapılacak” duyurusunda da bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx