Ege Üniversitesi en fazla hibe alan altıncı üniversite oldu

Dışişleri Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği Başkanlığı bünyesindeki Türkiye Ulusal Ajansı tarafından tahsis edilen Erasmus Plus KA 131 Projeleri dâhilinde hibe miktarları açıklandı. Buna göre, 2023 yılında Ege Üniversitesi, 1 milyon 18 bin 60 Avro ile İzmir’deki üniversiteler arasında birinci; Türkiye genelinde ise altıncı en fazla hibe almaya hak kazanan üniversite oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde beş farklı kıtada 117 ülkeden 2 binin üzerinde uluslararası öğrenci öğrenim görüyor. Erasmus Plus programı kapsamında 500’ün üzerinde anlaşmamız var. Erasmus programına en çok öğrenci gönderen ve alan ilk 5 üniversite içinde yer alıyoruz. 2023 yılında Erasmus Plus KA 131 projeleri kapsamında üniversitemize tahsis edilen hibe miktarı 1 milyon 18 bin 60 Avro oldu. En fazla hibe alan altıncı üniversite konumundayız. Uluslararasılaşma misyonumuz doğrultusunda öğrencilerimiz başta olmak üzere akademik ve idari personelimizin yurt dışı imkânlarından faydalanmalarını çok önemsiyoruz” dedi.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. A. Candaş Adıgüzel Zengin ise, “Üniversitemizin uluslararasılaşma stratejileri ve amaçları doğrultusunda, koordinatörlüğümüz tarafından aktif bir şekilde yürütülen Erasmus Plus projeleri neticesinde nitelikli uluslararası öğrenci, öğretim elemanı ile değişim programından yararlanan öğrenci ve öğretim elemanı sayılarının artırılması sağlanıyor. Her geçen yıl Avrupa’daki partner üniversitelerimizle artırdığımız ikili protokoller ve sıkı işbirlikleri çerçevesinde kurumsal kapasiteyi ve yükseköğretimin niteliğini evrensel standartlara çıkaran Koordinatörlüğümüz, yükseköğretim alanında uluslararası bir cazibe merkezi olmak biçimindeki vizyonunu korumaya devam edecek. Üniversitemizin küresel ölçekte görünürlüğüne katkı sağlayan, destekleyen tüm ekibimizi tebrik ediyor, başarılarımızın devamını diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx