Emine Erdoğan, Afrikalı kadınlara gelir kapısı açtı

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi Başkanı ve Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı İhsan Şahin, Afrika Evi’nde yürütülen çalışmalar sayesinde Afrika’daki kadın emeği sömürüsünün engellendiğini ifade etti. Şahin faaliyetlere ilişkin, “Batı Afrika’da bir kadın çanta veya hırka yapıyor.

O ürünü birileri orada 50 cente alıyor, Fransa’da bir mağazada 500 dolara satıyorlar. Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde bizler ise Afrikalı kadınlara işi öğretip, evinde veya köyünde yaptığı ürünü endüstrileştirerek ‘Afrika Evi’ markasıyla önce Türkiye, sonra da dış pazarlarda alıcılarla buluşturuyoruz. Afrika’da üretilen el emeği ürünlerin markalaştırılması, dünyaya bu marka ile gönderilmesi, bu markadan edinilen kazancın da gerçek sahibi olan Afrikalı kadınlara ulaştırılması için çalışıyoruz. Burada Türkiye, kar amacı gütmüyor” bilgisini verdi.

ZANAAT MERKEZLERİ AÇILACAK

Senegal’de 3 zanaat merkezinin yapımına başlanıldığını, diğer Afrika ülkelerine de önümüzdeki dönemde bu merkezlerden açılacağını belirten Şahin, Afrika Evi’nin şu an Ankara Altındağ’da ve İstanbul Havalimanında birer mağazası olduğunu aktardı. 12-13 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşecek Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu’nda Afrika Evi için bir stant açılacağı söyledi.

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutladı. Erdoğan paylaşımında, “Güçlü toplumların temeli öğreten, büyüten ve yol gösteren büyüklerimizin rehberliğidir. Bilgelikleri, hayır duaları, rızaları ile gelecek kuşaklarımızın yolunu aydınlatıyorlar. Gönlümüzdeki hürmet makamının sahibi çınarlarımızın Dünya Yaşlılar Günü’nü kutluyor, günün vesilesiyle her birine sağlık, afiyet diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx