Günlük Kiralık Evlerde Detaylar Netleşti! Dikkat Çeken 12 Kişi Detayı

Günlük kiralık evlerle ilgili yönetmelik, Resmî Gazete’de yayımlandı. Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esasların yer aldığı yönetmelikte, izin belgesi alma süreçleri, konutlarda aranacak kriterler/standartlar ve belge sahibinin yükümlülükleri sıralandı.

Günlük kiralık evlere dair detaylar Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle netleşti. Buna göre bir ev en fazla 12 kişiye kiralanacak.

Evi yılda 4 kezden fazla kiraya verene 1 milyon TL ceza uygulanacak.

Düzenleme 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

1 MİLYON TL CEZA

İzin belgesi olmadığı hâlde kiralama yapmak isteyen vatandaş, ilk aşamada 100 bin TL ceza ödeyecek ve 15 gün içinde de izin belgesi almak zorunda olacak. Bunu yapmayan ancak kiralamaya devam edenler, 500 bin TL, durumun devamı halinde 1 milyon TL’ye kadar ceza ödeyecek.

BİR YILDA 4 KEZ KİRAYA CEZA GELECEK

Bir binada en az 5 dairesi bulunan ve bunları kiralamak isteyenler iş yeri ruhsatı alacak. 100 günden uzun süreli kiralama yapılan evler, düzenlemenin dışında kalacak. Her seferinde 100 günden daha uzun süreli kiralama yapan ev sahipleri de takip edilecek. Aynı konut bir yılda 4 kez, 100 günden uzun süreli kiraya verilirse 1 milyon TL ceza kesilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir