Hangi ülkenin üç başkenti olduğunu tahmin edebilir misiniz?

Güney Afrika belki de dünyada üç başkenti olan tek ülkedir. Pretoria, hükümetin orada bulunması nedeniyle resmi olarak ana idari başkent olarak kabul ediliyor. Hükümetin diğer iki kolu başka şehirlerdedir. Cape Town, Parlamento orada bulunduğu için yasama başkenti olarak adlandırılıyor ve Bloemfontein, Yüksek Mahkeme bu şehirde bulunduğu için yargı başkenti olarak adlandırılıyor. Bütün bu şehirler başkent olarak kabul edilir. Bu olağandışı durum, ülkenin başlangıçtaki konfederasyon yapısıyla ilgilidir: Güney Afrika Birliği kurulduğunda, yetkiler ona katılan eyaletlerin başkentleri arasında dağıtılmıştı.

Gücün stratejik dağılımı Güney Afrika’nın üç başkenti tesadüfen seçilmedi. Stratejik olarak ülkenin farklı yerlerinde konumlanmışlar ve her biri hükümetin farklı bölümlerine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin kuzeydoğu kesiminde Gauteng eyaletinde bulunan Pretoria idari başkenttir. Kabine başkanı da dahil olmak üzere hükümetin yürütme kısmı burada bulunuyor. Ülkenin güneybatı köşesinde, Western Cape Eyaleti’ndeki Cape Town, Parlamento’ya ev sahipliği yapan yasama başkentidir. Yargı başkenti olarak kabul edilen Bloemfontein, Yüksek Temyiz Mahkemesinin bulunduğu Free State eyaletinde bulunuyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti 9 eyalete bölünmüştür ve her eyaletin kendi başkenti vardır. Bu benzersiz güç dağılımı modeli, farklı bölgelerin siyasi sürece daha eşit bir şekilde dahil edilmesine olanak tanıyor. Ayrıca ülke haritasına baktığımızda topraklarının ortasında Güney Afrika ile çevrili bağımsız bir ülke olan Lesotho’yu da görüyoruz. Üç büyük dünya başkenti çevreyi en çok kirleten arabaları sıralayacak Üçlü güç merkezinin arkasındaki hikaye Güney Afrika’nın üç başkente sahip olmasının nedeni, sömürge döneminden sonra meydana gelen tarihi ve politik değişimlere kadar uzanabilir. 1910’da Güney Afrika Birliği kurulduğunda başkentin yeri konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Uzlaşma, gücün ülkenin farklı bölgelerine dağıtılması ve üç farklı başkentin ortaya çıkmasıdır.

Güney Afrika’nın başkenti olarak üç şehrin seçilmesinin tarihsel kökleri var. Bloemfontein ve Pretoria, Güney Afrika Birliği’nin kurulmasından önce Boer eyaletinin başkentleriydi. Bloemfontein Özgür Orange Eyaleti’nin başkentiydi ve Pretoria, Transvaal’ın başkentiydi. Bu iki şehrin seçilmesinin ardındaki mantık, tarihsel rolleri ve coğrafi dağılımlarında yatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx