Kızıl Goncalar’a Verilen Cezalar Dünyanın da Gündeminde!

“Kızıl Goncalar” dizisine verilen yasaklar dış basına da yansıdı.

Özgü Namal ve Özcan Deniz’i buluşturan dizinin bir tarikata ait hikâye anlatması bir kesimi rahatsız etmiş, 31 bin şikayetin ardından RTÜK FOX’a 9 milyon TL para ve 2 kez program durdurma cezası vermişti.

‘TÜRKİYE’DE KIZIL GONCALAR SAVAŞI’

Bu konu Fransız Le Monde gazetesine konu oldu. Birsen Altuntaş’ın aktardığı bilgilere göre dış basına yansıyan yasaklar ‘Türkiye’de Kızıl Goncalar Savaşı’ başlığıyla anıldı.

Türkiye’de ‘Kırmızı Goncalar’ savaşı başlıklı yazıda şu satırlara yer verildi:

“İktidarın sarsılmaz destekçisi olan İslam cemaatlerine sert bir ışık tutan bu televizyon dizisi, muhafazakar çevrelerin öfkesini kışkırtıyor. Yeni televizyon dizisi Kızıl Goncalar iki haftadır Türk haberlerinin ön sayfalarında yer alıyor. Muhafazakar hükümet yanlısı medya, öfkeli haysiyet ile kırılgan uzlaşmazlık arasında tereddüt ediyor. Muhalefet ise başka bir çağdan kalma bir çeteyi kınayarak ifade özgürlüğü çağrısı yapıyor. İki bölümün RTÜK, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yasaklanması nedeniyle yayıncı kuruluşa ve özel kanal FOX’a ağır para cezası kesildi, yapımın kiraladığı birçok bina film ekiplerine kapatıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir