Nobel ödüllü şair Louise Glück hayatını kaybetti

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi şair ve yazar Louise Glück, 80 yaşında vefat etti. Glück’ün ölüm nedeni bilinmezken daha önce Glück’ın eserlerinde editörlük yapmış olan Jonathan Galassi tarafından teyit edildi.

2020 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen şair için ödül jürisi gerekçesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sade güzelliği ile bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesi.”

Louise Glück şiire dair düşüncelerini, “Şiirin hayata göre avantajı, eğer yeterince keskinse, kalıcı olabilmesidir,” şeklinde ifade etmişti.

Şiirlerinin son dönem çevirilerini yapançevirmen Nuray Önoğlu, Glück anısına bir şiiri “Ruhu şad, devri daim olsun. Dizeleri yaşadığımız sürece bizimle kalacak” notuyla paylaştı.

ÇOK SAYIDA EDEBİYAT ÖDÜLÜ ALMIŞTI

22 Nisan 1943’te New York’ta doğan Loise Glück, hayatı boyunca bir düzineden fazla şiir kitabı, denemeler ve fabllar kaleme aldı. Eserlerinde klasik mitolojiden, William Shakespeare’den ve T.S. Eliot’tan etkilendi.

Acı, ölüm ve yeniden doğuş temalarını işlediği şiir kitabı Wild Iris ile 1993 yılında Pulitzer ödülüne layık görüldü. Şairin diğer eserleri arasında The Seven Ages, The Triumph of Achilles, Vita Nova ve Poems 1962-2012 adlı bir antoloji bulunuyor.

Glück Pulitzer’in yanı sıra 2001’de yaşam boyu başarı dalında Bollingen ödülü, 2014’te Faithful and Virtuous Night ile Ulusal Kitap ödülü ve 2015 Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası da dahil olmak üzere çok sayıda başka edebiyat ödülü aldı.

Doğu Avrupa Yahudilerinin soyundan gelen şair Long Island’da büyüdü. Babası Daniel Glück, X-Acto bıçağını icat etmesiyle tanınan bir iş insanıydı; annesi Beatrice Glück ise ev kadınıydı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx