Nurettin Yıldız’ın skandal çocuk yaşta evlilik sözlerine tepki

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, çocuk yaşta evlilikleri özendiren açıklamalarda bulunanların suç işlediğini belirterek, cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

Suiçmez, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın “büluğ çağına ermemiş çocukların evlendirilebileceğine dair açıklamalarını” eleştirdi.

“HUKUKA-GELENEKLERE MEYDAN OKUYOR”

Türkiye’nin demokratik, laik bir sosyal hukuk devleti olduğunu vurgulayan Suiçmez, “Nurettin Yıldız yıllardan beri çocuk istismarını teşvik edecek söylemlerle laik hukuka ve Türk kültürüne, geleneklerine meydan okumaktadır” diye konuştu.

Suiçmez, Yıldız’ın söylediklerinin İslam dini açısından da doğru olmadığını belirterek “Biz bu açıklamaları şiddetle kınıyoruz. Suçu ve suçluyu övme, suç işlemeye teşvik etme suçunu bu söylemleriyle işlediği çok açık ve nettir. Bunun düşünce özgürlüğüyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Anayasamıza, kanunlarımıza ve uluslararası sözleşmelere, laik hukukumuza aykırı olan bu söylemler karşısında Türkiye Cumhuriyeti savcılarını göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YARGI ZIRHI İLE KORUNUYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka da “Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, çocuk yaşta evlilikleri savundu. Yargı zırhı ile korunan bu zat, iktidar tarafından korunup kollanmaktadır. Çocuk yaşta evliliklerin ve çocuk istismarın meşrulaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz” paylaşımında bulundu.

Yıldız’ın “İslam’ın evlilik için yaş haddi yoktur. Ergenlik çağından önce de bir çocuk evlenebilir” sözleri sosyal medyada birkaç gün önce yeniden dolaşıma girmiş, skandal ifadeler kamuoyunda büyük tepki doğurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx