SEC Başkanı Gensler’ın Binance İlişkisi Ortaya Çıktı!

Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler ile ilgili ciddi bir iddia ortaya atıldı. Binance borsasının avukatları, mahkemeye sunduğu beyanda Gensler’ın daha önce borsa ile çalışmak istediğini iddia ediyor.

Saatler önce kripto basınına bomba gibi düşen haber sosyal medya mecralarında büyük tepki topladı. Hukuk bürosu Gibson Dunn ve Latham & Watkins’de çalışan avukatlar, SEC başkanının Binance danışmanı olmak için başvuru yaptığını belirtti.

Avukatlara göre Gensler, Binance kurucusu Changpeng Zhao ile Japonya’da bir araya geldi. 2019 yılında gerçekleşen görüşmede komisyon başkanı danışmanlık için hizmet teklif etti. İddia kaynakları, SEC başkanı ile CZ arasındaki temasın 2021 yılına kadar devam ettiğini yazdı. Gary Gensler’ın Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu başkanı olmasının ardından iş görüşmesi sona erdi.

Kronolojik incelemeye göre SEC Başkanı, Binance ile görüştüğü dönemde bir üniversitede ders veriyordu. Eski öğrencilerin verdiği bilgiye göre Gensler, derslerinde kripto paraları menkul kıymet sınıfının dışında tutuyordu.

Sosyal Medyada Büyük Tepki!

Basın organlarına yansıyan iddianın ardından kriptoseverler sosyal medyada Gensler’a büyük tepki gösterdi. Yatırımcılar, SEC başkanının daha önce iş görüşmesi yaptığı bir şirketin üzerine neden gittiğini anlamsız buluyor.

Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu SEC, özellikle 2023’ün başından bu yana Binance borsası üzerinde büyük bir baskı unsuru oluyor. Amerikan devlet kurumunun art arda açtığı soruşturmalar kripto yatırımcılarının sürekli gündeminde. SEC, hafta başında Binance kurucusu Changpeng Zhao’ya yeni bir mahkeme celbi gönderdi.

Gensler, geçtiğimiz yıl Binance borsasının ülkede yasadışı faaliyet gösterdiğine dair bir demeç verdi. Tartışmalı başkan, kripto paraları bir menkul kıymet olarak tanımlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir