Slaven Bilic’ten flaş itiraf! “Devlet gibiler”

Bir dönem Beşiktaş’ta teknik direktörlük görevi yapan Slaven Bilic, siyah beyazlı ekiple ilgili itiraflarda bulundu. 

“İstanbul’a bayılıyordum”

İlk olarak Türkiye’yi Bosna’ya benzeten Bilic, “Beşiktaş’ta çalışırken İstanbul’a bayılıyordum ama insanlar gelip, ‘Anadolu’yu görmeden konuşma’ diyordu. Oraya gittiğimizde gördüğüm şey Bosna’dan farklı değildi.” dedi.

“Maaşım biraz geç yatıyordu ancak buna şaşırmadım”

Beşiktaş’ta çalıştığı dönemlerde maaşların geç yattığını dile getiren Bilic, “Balkan bölgesinde yetişmiş teknik direktörler kültürlere kolay alışabiliyor. Bir İngiliz veya Alman farklı kültürlere girdiğinde şok yaşayabiliyor. Örneğin Türkiye’de maaşım biraz geç yatıyordu ancak buna şaşırmadım. Hajduk Split’teyken de maaşım geç yatıyordu ama elbet yatacağını biliyordum.” dedi.

Bilic’den Edin Terzic açıklaması

Beşiktaş’ta kendisinin yardımcılığı yapan Edin Terzic hakkında da konuşan Bilic, “Beşiktaş’a giderken Nicola Jurcevic ve Edin Terzic’i yanıma aldım. Terzic o zaman Dortmund U19 Takımı’nın başındaydı ve ben de Dortmund Sportif Direktörü Michael Zorc ile konuştum. Zorc, ‘Edin için büyük planlarımız var ama onu birkaç yıllığına sana kiralayabilirim.’ dedi.” dedi.

“Edin, büyük panik yaşadı”

O dönem Beşiktaş’ta verilen sözlerin geciktiğini ifade eden Bilic, “Beşiktaş’a gittiğimizde araba vereceklerini söylediler ama araba hemen gelmedi. Maaşlar da gecikince diğer yardımcılarım ‘Yine aynı hikaye’ demeye başladı. Edin ise büyük panik yaşadı. ‘Bu ne böyle! Maaş nerede, Araba nerede?’ diye söylenmeye başladı. Çünkü Almanya’da yetişmişti. Ona rahat olmasın söyledim ve maaşlarımız da eninde sonunda yattı.” dedi.

“Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, sadece futbol kulübü değil”

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’a ayrı bir parantez açan Bilic, “Türk insanları çok sevdim. Her şeylerini size veriyorlar, kalplerini size veriyorlar. İstanbul; tarihiyle, havasıyla mükemmel bir şehir. Beşiktaş da harika bir takım. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray sadece futbol kulübü değiller. Bu camialar birer yaşam biçimi. Devlet gibiler. Sonuçlar iyiyse her şey harika ama kötü sonuçlar için aynı şeyi söyleyemem.” dedi.

“Premier Lig’e giden yolumu açan maçlar oynadık”

Beşiktaş ile Avrupa’da çok iyi mücadele ettiklerini ifade eden Bilic, “Orada harika zaman geçirdim. Beşiktaş ile 2 sezon üst üste üçüncü olmak iyi değildir ancak taraftarlar yaptığımız şeylere kıymet verdi. 2 yıl boyunca stadımız yoktu. Birçok iç saha maçımızı Ankara’da veya Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynadık. Zor zamanlardı. Avrupa’da iyi işler yaptık. Kulüp için de benim kariyeri için de güzel başarılar elde ettik. Premier Lig’e giden yolumu açan maçlar oynadık. Türk kulüpleri genelde İngiliz kulüpleri yenemez ama biz bunu başardık. Arsenal ile Şampiyonlar Ligi ön elemesinde iyi bir mücadele verdik.” dedi.

“Benim için büyük bir andı”

Arsene Wenger ile yaşadığı anıyı da dile getiren Bilic, “Arsene Wenger bana gelip, ‘Türk kulüpleri ile birçok kez iki ayaklı maç oynadım ama ilk kez 180 dakikada kırılma yaşamayan bir Türk takımı gördüm. Tebrik ederim.’ dedi. Benim için büyük bir andı. Gruplarda Tottenham’ı, gruptan çıktıktan sonra ise Liverpool’u yendik. Liverpool’u penaltılarda elediğimiz gece tarihi bir geceydi. Tribünlerde 63 bin kişi vardı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx