Sokak satıcısını taciz eden Obama’nın eski danışmanı gözaltına alındı

ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın danışmanlığını yapan ve Dışişleri Bakanlığı’nda İsrail ve Filistin dairesi dahil birçok görevde bulunan Stuart Seldowitz, New York’ta sokak satıcısını defalarca İslamofobik ve ırkçı ifadelerle sözlü saldırıda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından gözaltına alındı.

‘BU SAYGISIZ SÖYLEMİN ŞEHRİMİZDE YERİ YOKTUR’

New York polisinin gözaltına aldığı 64 yaşındaki Seldowitz’e “nefret suçunun” yanı sıra “ağırlaştırılmış taciz ve takip ederek tacizde bulunma” suçlaması yöneltildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından New York Belediye Başkanı Eric Adams, sosyal medya paylaşımında, “İslamofobi nefrettir. Bu alçak, saygısız söylemin şehrimizde yeri yoktur. Bunu reddediyoruz ve yalnız olmadığımızı görmekten mutluyuz” ifadesini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Obama’nın döneminde danışmanlık yapan ve Dışişleri Bakanlığı’nda İsrail ve Filistin dairesi dahil birçok görevde bulunan Stuart Seldowitz’in New York’ta satıcıya yönelik defalarca tekrarladığı sözlü saldırı, Batılı yöneticilerin Müslüman karşıtı ve yabancı düşmanı yaklaşımını gözler önüne sermişti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Seldowitz, Manhattan’daki satıcıya “terörist” diye hakaret etmiş, satıcının “Çocukları siz öldürüyorsunuz, ben değil” sözleri üzerine de “Biz 4 bin Filistinli çocuğu öldürsek ne olur biliyor musun? Bu yeterli olmazdı, bu yeterli olmazdı” ifadelerini kullanmıştı.

Görüntülerde, Seldowitz’in, satıcının kibarca orayı terk etmesini istemesine rağmen “Burada kimse yok. Buraya ‘Bu adam Hamas’a inanıyor’ diye tabelalar koyacağım” demesi dikkati çekmişti. Başka bir görüntüde de telefonla satıcının fotoğrafını çeken Seldowitz, satıcıyı Mısır istihbaratına ailesini yakalatarak, tırnaklarını söktürmekle tehdit etmişti. Seldowitz’in, Kuran ve Muhammed peygamber hakkında hakaretlerde bulunması, satıcıya ise “cahil” demesi görüntülerde yer almıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx