Yurt yemekhanelerinden skandal görüntüler: Yemekte böcek, ekmekte cıvata

Denizli’de ‘Paüöğrencisi’ adlı sosyal medya kullanıcısı, öğrenci yurdunda çekildiği öne sürülen yemekte böcek ve iğne, ekmek içinde cıvata fotoğrafları paylaştı. İnfial yaratan görüntülerin hangi yurtta ve ne zaman çekildiğine ilişkin bilgi verilmedi.

‘Paüöğrencisi’ adlı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; yurtta öğrencilere verilen yemeklerde böcek olduğu, ekmekten cıvata çıktığı, yemek içinde iğne bulunduğu, bozuk yumurtadan omlet yapıldığı yönündeki görsellere yer verildi, yemeklerin yeterince pişmediği iddia edildi. İnfial yaratan fotoğrafların Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yurtlarda çekildiği ileri sürüldü.

“YEMEKLER ÖZENMEDEN YAPILIYOR”

Paylaşıma düşülen notta şu iddialara yer verildi:

– Üniversite hayatımız boyunca yuvamız yurtlardır. Ancak yemek konusunda artık çileden çıktık. Yemekhanenin görevlileri özenmeden, sallayarak, kötü bir şekilde yemekleri yapıyorlar. Arkadaşlarımızın ilettiği yemekleri buyurun paylaşıyoruz.

– Sayın yetkililerimiz sizler geldiğinde sunulan yemekler sadece size özel o gün yapılıyor. Her gün bu şekilde yenilebilir yemekler sunulsa kimse şikâyetçi olmaz. Ancak siz geldiğiniz zaman yemekler çok güzel şekilde hazırlanıyorsa demek ki; yapılabiliyor. Öğrenci arkadaşlarımız ayaklandığında neler yapabileceğini hepimizi biliyoruz. Lütfen bizleri o raddeye getirmeyin.

YEMEKHANELER DENETLENİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Denizli’de beşi ilçelerde olmak üzere 11 yurdu bulunuyor. Üniversite kampüsü içinde 15 ayrı binada öğrenciler konaklıyor. Bu yerleşkelerdeki yemek tedarikini iki ayrı işletme sağlıyor. Yemekhanelerin her yurdun kantin denetleme komisyonu tarafından, ayda iki kez il müdürlüğüne bağlı komisyon tarafından da ayda bir kez denetlendiği öğrenildi. Her gün görevlendirilen nöbetçi memurun da tüm yemeklerden numune alarak 72 saat boyunca sakladığı, göz ve tadım kontrolü yaptığı kaydediliyor.

GÖRÜNTÜLERİN ZAMANI VE YERİ NET DEĞİL 

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların ise çeşitli zamanlarda ve farklı merkezlerde çekilmiş olabileceği belirtiliyor. Daha önce yemek konusunda şikâyet alan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin bazı tedarikçileri değiştirdiği öğrenildi.

ÇÖZÜM MUTFAKTAN KESİNTİSİZ CANLI YAYIN 

İl müdürlüğünün öğrencileri rahatlatmak için mutfaktan 24 saat kesintisiz canlı yayın yapmayı planladığı, bu amaçla çalışmalara başladığı öğrenildi. Müdürlük şimdi sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların, güncel olup olmadığını ve hangi merkezlerde çekildiğini tespit etmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx